Strůjce kauzy Dieselgate přišel kvůli elektrifikaci o místo, nové nemůže najít

Ilustrační fotografie | foto: youtube.com

Odhalení podvodů automobilky Volkswagen, během kterých pomocí důmyslného programu maskovala skutečné množství emisí u naftových modelů, spustilo lavinu událostí označovaných jako Dieselgate. Tato aféra postupně zasáhla prakticky všechny automobilky a do velké míry ovlivnila celý automobilový průmysl. A na to doplatil i jeden ze strůjců celé aféry.

Vraťme se ale nejprve kousek do minulosti, konkrétně do roku 2013, kdy skupina studentů z West Virginia University připravila studii, která odhalila nesrovnalosti ve skutečných a uváděných emisích naftových modelů značky Volkswagen. A jedním z těchto studentů byl i inženýr Hemanth Kappanna.

Studenti prezentovali svá zjištění na konferenci v roce 2014, kde zaujali přítomné zástupce organizací CARB a EPA, kteří se následně pustili do vlastního vyšetřování. Jak celá věc dopadla pro automobilku a celý automobilový průmysl nejspíš není potřeba příliš rozebírat. Zajímavé však je, že samotný Kappanna získal koncem roku místo v automobilce GM, která ho zaměstnala na vedoucí pozici v sektoru kontrol emisí.

Logo General Motors | foto: General Motors

Na první pohled se může zdát, že pro Kappannu se vzhledem k jeho minulosti jednalo o naprosto dokonalé místo, nicméně příliš dlouho si ho neužil. Automobilka GM se totiž rozhodla zaměřit na budoucnost přepravy, což znamenalo masivní investice do elektromobility a technologií autonomního řízení.

Ostatně s velkými investicemi do těchto segmentu se v současnosti potýká většina automobilek, GM se však rozhodlo zajistit si finance tím nejjednodušším a současně nejdrastičtějším krokem: ukončilo výrobu neprofitujících modelů, zavřelo staré továrny a rozloučilo se s tisíci pracovníků. A začátkem roku se podle New York Times stal jedním z nich i Kappanna.

Dnes jednačtyřicetiletý Kappanna dostal v únoru podle New York Times dvouměsíční výpovědní lhůtu, během které však zřejmě kvůli očekávanému zpomalování automobilového průmyslu nebyl schopen najít si nové místo. A tak mu nyní zbývá jen jednosměrná letenka do Indie, odkud pochází. Samotný Kappanna však spekuluje, že jeho propuštění možná mohlo mít spojitost s jeho minulostí.

„Určitě mě mohli považovat za zaujatého. Těžko říci," uvedl Kappanna. Automobilka GM však popřela, že by jeho vyhazov měl cokoliv společného s jeho minulostí a odhalením skandálu Dieselgate. Bývalí kolegové byli s osudem propuštěného inženýra soucitní a označili krok automobilky za „jedno z těch krátkozrakých rozhodnutí, která byla přijata za účelem splnění čísel."

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy