Neprůstřelná Tesla Model S: Jak nebezpečnou munici zastaví 195 kg pancéřování?

Tesla Model S dostala 195 kg pancéřování, které bezpečně zastaví výstřel z pistole ráže 9 mm | foto: youtube.com

Elektromobil Tesla Model S patří stále mezi populární a hlavně prémiové vozy, které ve svých garážích parkují i poměrně prominentní lidé. Tesla však nenabízí žádnou možnost zvýšené balistické ochrany, což byla příležitost, které se chopila společnost ArmorMax. Dokáže však přidaných 195 kilogramů váhy zastavit výstřel z pistole?

Odpovědi na tyto otázky se vydal hledat známý YouTuber z kanálu JerryRigEverything, který dostal příležitost „pohrát" si s Teslou Model S upravenou společností ArmorMax. Tato společnost se specializuje na úpravy pestré palety automobilů, od dodávek, přes SUV až po prémiové limuzíny. Tesla Model S je však stále svým způsobem unikátní.

ArmorMax používá k úpravě svých vozidel speciální panely vyrobené ze syntetických vláken a balistických slitin, které se mohou pochlubit unikátní kombinací nízké hmotnosti a hlavně skvělého zastavovacího účinku. Tyto panely jsou následovně rozmístěny v podlaze, dveřích, sloupcích, střeše, atd. 

Samozřejmostí je i úprava oken, ve kterých jsou standardní skla vyměněna za neprůstřelnou náhražku složenou ze skla, polykarbonátových laminátů a akrylu. Na první pohled však nepoznáte rozdíl - a to i přesto, že v případě bočních okének bylo potřeba upravit design skla tak, aby nedošlo k proniknutí projektilu v okrajových částech.

K dalším úpravám patří run-flat pneumatiky nebo zesílený podvozek, který pomůže automobilu s vyšší hmotností. Ta v tomto případě činí 195 kilogramů, nicméně v případě úpravy pro odolnost před střelbou z puškových ráží už by se nárůst hmotnosti pohyboval okolo 320 až 360 kilogramů.

Elektromobily Tesla už jsou přitom poměrně těžké již v základnu, nicméně ani po přidání pancéřování údajně nijak výrazně neztrácejí ve své agilitě. Jak moc se přidaná hmotnost podepisuje na dojezdu však bohužel nikde uvedeno není.

Vůbec nejzajímavější je však praktický test, během kterého si Jerry může na Teslu opakovaně vystřelit. Pokaždé používá pistoli Glock 19 ráže 9 milimetrů, liší se však střelivo, které nabíjí. Při prvním výstřelu použije klasický náboj s celoplášťovou střelou, který však sklem Tesly nepronikne. Sklo sice zvenčí popraská a vypadá poměrně oslabeně, stále však pevně drží.

To se ostatně potvrzuje při druhém výstřelu, kdy už ale Jerry použije náboj s dutou špičkou G2 Research RIP. Jak už je z pohledu na náboj vidět, jeho konstrukce je navržená tak, aby se po nárazu roztříštil na menší šrapnely a způsobil tak větší zranění. A zatímco v Česku se jedná o munici zakázanou, v některých státech USA je dostupná.

zdroj: youtube.com

Jak se ovšem během pokusu ukázalo, tato munice je evidentně vhodnější spíše na měkké cíle, než na cíle obrněné. Po nárazu na neprůstřelné sklo totiž projektil ani nezpůsobil tak velká poškození, jako v případě náboje s celoplášťovou střelou. A jiný výsledek nepřišel ani po dalším výstřelu.

Pro nás však není výkon munice důležitý. Důležité je, že neprůstřelná Tesla vydržela všechny tři výstřely bez problému. Do interiéru nic neproniklo a navíc všechny střepy zůstaly na vnější straně okna. Zřejmě tak bude stačit jen vyměnit okno řidiče a Tesla bude jako nová.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy