Proč jsou pneumatiky vždy černé? Dříve to samozřejmostí nebylo

Ilustrační foto | foto: youtube.com

Ať už se kohokoliv na světě zeptáte, jakou barvu mají pneumatiky, snad pokaždé vám odpoví, že "černou." Je to zkrátka fakt, se kterým už jsme se naučili žít a nepřijde nám na něm nic divného. Věděli jste ale, že první pneumatiky měly barvu bílou? Od to doby už ale uteklo více než století a celá řada věcí se hodně změnila.

První kola, tehdy ještě pro kočáry a povozy, byla vyráběna ze dřeva, které se následně překrylo kovovými pláty. Pokud si představíte cesty před stovkami let, jistě je vám jasné, že tohle řešení zrovna komfortem neoplývalo. První pneumatiky pro automobil, jak je známe dnes, se začaly objevovat v roce 1895 a byly bílé, jak uvádí web Hug The Roads.

Ostatně i přírodní guma, neboli kaučuk, která se získává ze stromů, má mléčně bílou barvu. První pneumatiky se však začaly zbarvovat do černa po přidání sazí. Ty měly v kombinaci s bavlněnými nitěmi zajistit prvním pneumatikám vyšší životnost, omezit zahřívání a zvýšit stabilitu.

Dnes už jsou saze minulostí, místo nich se však přidává látka označovaná jako "Carbon Black," v češtině "uhlíková čerň". Tato chemická sloučenina, která je součástí sazí, se používá jako stabilizátor, který je dále kombinován s dalšími typy polymerů, díky čemuž vzniká ideální materiál pro výrobu pneumatik.

Jakmile se uhlíková čerň přidá do materiálu pro výrobu pneumatik, zvyšuje jejich odolnost a výdrž, což bývá pro výrobce i zákazníky jedním z důležitých faktorů. Jedním z mnoha způsobů, jakými životnost pneumatik prodlužuje, je odvádění tepla z nejnamáhanějších částí, jako je běhoun a bočnice. Tato látka navíc pomáhá chránit pneumatiku před UV zářením a ozonem. Obojí je přitom známo svými negativními vlastnostmi na gumu, její vlastnosti a životnost.

Černá barva pneumatik navíc přispívá i k celkové bezpečnosti na silnicích. Díky zvýšené odolnosti a delší životnosti se řidiči mohou na své pneumatiky spíše spolehnout. Pneumatiky se navíc řadí k těm nejdůležitějším komponentům vozu, neboť ovlivňují ovladatelnost, akceleraci, brzdění i jízdní komfort. Není tedy divu, že všechny automobilky nazouvají na své vozy pneumatiky černé.

Ilustrační foto | foto: Bridgestone

Své přínosy má černá barva i co se vzhledu týče. Jakkoliv ji mnoho z nás považuje za nudnou, výrazně ulehčuje starosti s udržováním čistého vzhledu automobilu. U bílých pneumatik, případně pneumatik s bílým proužkem, které můžeme vídat na klasických automobilech, je údržba náročnější.

Není vyloučeno, že se na trhu objeví nové barevné pneumatiky, ovšem otázkou je, jak moc budou vhodné ke každodennímu cestování. Právě tady totiž černé pneumatiky nabízejí dvě zásadní výhody: odolnost a bezpečnost.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy