Zrádná GPS? Co vám hrozí na dovolené, pokud se dobře nepřipravíte?

GPS | foto: Jan Káňa, Autoroad.cz

GPS navigace se již dávno staly standardem, a to jak ty integrované, přímo od výrobce automobilu, tak jako externí zařízení. Všechny spojuje ale stejný problém a to je nutnost mít správné a aktuální mapové podklady.

GPS navigace nám ze své podstaty nabízejí spousty výhod, alespoň ve srovnání s klasickou mapou. Umožní nám naplánovat si trasu i přestávky, informují nás o povolených rychlostech, předpokládaném času jízdy nebo špatné dopravní situaci. Co je však ale potřeba k tomu, aby nám takové zařízení nezpůsobilo spíše komplikace, je kvalitní mapový podklad. Bohužel to,  že máme mapy „staré“, nebo nám v zařízení chybí úplně, se dozvíme většinou až na cestě samotné, což bývá nepříjemné zjištění.

V dnešním článku se zaměříme zejména na GPS zařízení ve formě externí „krabičky“. Ty levnější se dnes dají pořídit kolem 2000 korun a zpravidla nabízejí detailní mapy České republiky včetně doživotní aktualizace zdarma. Placené aktualizace byly dříve prvním chytákem, který dostal externí navigace do pozadí, a díky čemu majitelé začali upřednostňovat GPS v mobilu (zdarma). Naštěstí si tento fakt výrobci navigací uvědomili, a tak se dnes stali doživotní aktualizace zdarma běžnou věcí. Pravdou je že „doživotní“ neznamená vždy „doživotní“, ale dle výrobců se jedná o určitý časový interval, během kterého se předpokládá, že se dané zařízení porouchá nebo morálně zestárne.

Mobilní telefony dokáží klasické navigace snadno nahradit | foto: pixabay.com

Dražší navigace se na trhu pohybují od 2500 korun. Ty už zpravidla nabízejí mapy pro více zemí v určitém regionu, v našem případě se jedná zpravidla o Evropu, oblast střední Evropy, apod. I tak ale existují na našem trhu výjimky, které nám spíše než oblíbené prázdninové destinace nabídnou země jako Polsko, Ukrajina, Bělorusko, Rusko, Kazachstán. Na konkrétní státy si tedy dejte prosím pozor a před nákupem navigace se o nabídce zemí dobře přesvědčte.

Samozřejmě že jednotlivé mapové podklady i jejich aktualizace se dají vždy časem dokoupit, jejich ceny ale bývají v porovnání s nákupem nového zařízení nerentabilní. Vezmeme-li v potaz, jak často se budují (a naopak ruší) jednotlivé dopravní komunikace, aktualizaci zařízení bychom měli provádět co tři až čtyři měsíce. Například pro představu dokoupení mapy Evropy stojí u firmy TomTom 1300 korun, jednorázová aktualizace mapy od Garminu pak 1490 korun. Ušetřená pětistovka při nákupu se nám tak z dlouhodobého hlediska hrubě nevyplatí. A nic nenaštve tolik, jako když vás zastaralá navigace vede oklikami kolem rok staré dálnice.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy