Pneumatiky vyráběné ze dřeva? Žádný vtip, Francouzi to myslí naprosto vážně

Pneumatiky | foto: Michelin

Výrobci pneumatik se snaží být stále ekologičtějšími, což má ovšem jeden podstatný háček, kterým jsou ropné látky, bez kterých se pneumatiky jednoduše vyrábět nedají. Tedy to jsme si alespoň několik posledních desetiletí mysleli. Francouzský výrobce pneumatik Michelin se nás však zřejmě brzy pokusí přesvědčit, že pneumatiky mohou být i úplně jiné. Přesněji řečeno dřevěné.

Pokud vás teď ale napadlo, že si v lese useknete kus špalku a vrazíte ho do podběhu, musíme vás zklamat. Podle australského motoristického webu Motoring.com.au je hlavní podstata inovací od Michelinu ukryta v nahrazení některých látek ropného původu látkami získanými ze dřeva.

Pokud jsme plánům francouzského pneumatikářského gigantu porozuměli správně, pak je hlavním cílem nahrazení ropných elastomerů, vysoce pružných látek, za dřevěnou štěpku. V současnosti se pneumatiky skládají z 80 % z ropných látek. Automobilka proto doufá, že první "dřevěnou" pneumatiku bude moci ukázat již v roce 2020.

Využití dřeva však přináší podstatně více benefitů, než jen odklon od ropných látek. Díky možnosti pěstovat a sázet stromy kdekoliv se totiž zkrátí závislost společnosti na dodavatelích a dojde tak i k emisím škodlivých látek způsobených dopravou materiálu. Stromy jsou pak v neposlední řadě plně obnovitelným materiálem.

„Máme projekt, který se zabývá zpracováním dřevěné štěpky. Využíváme odpad z dřevařského průmyslu, ze kterého vyvíjíme elastomery následně využívané v pneumatikách," uvedl Cyrille Roget, který pracuje pro Michelin na pozici ředitele vědy a vývoje. „Věříme, že se do budoucna jedná o vhodné řešení."

V současné době probíhá výzkum společnosti v Brazílii, kde automobilka založila vlastní plantáže. Kromě toho se automobilka zajímá i o možnosti 3D tisku pneumatik, což je ovšem vize vzdálená 10 až 15 let. S příchodem nových technologií by se však tato doba mohla výrazně zkrátit.

V praxi by si zákazníci nových pneumatik neměli vůbec všimnout. Jejich vlastnosti by totiž měli být zcela shodné. Největším přínosem tak bude zejména jejich následná likvidace.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy