Parlament Evropské unie schválil nový zákon, který by měl předcházet podobným skandálům, jako byla například aféra Dieselgate koncernu Volkswagen. Co ale v praxi znamená?
Evropská komise tak v podstatě dostala do rukou nový bič na automobilky, díky kterému by měla mít více respektu a současně by měla mít nad automobilkami větší moc. A tu si samozřejmě hodlá získávat všetečností a tresty - jak jinak, než finančními.
Web Autocar uvádí, že Evropská komise bude moci uložit automobilce pokutu až 30 000 Euro (cca 760 900 Kč) za každé vadné / problémové auto a zároveň bude moci sama vyhlašovat svolávací akce. Přesnou definici problémů za které budou padat pokuty jsme však nedohledali.
Součástí nového zákona by také měla být povinnost každé automobilky odkrýt Evropské komisi na požádání software automobilu, aby se komise mohla přesvědčit, že nedochází k používání podvodného software jako v případě Volkswagenu.
Nová legislativa, kterou Evropský parlament schválil v tomto týdnu, tak dává komisi do rukou pravomoci, díky kterým se stále více přibližuje americké agentuře pro ochranu životního prostředí (EPA). Nutno však podotknout, že se od roku 2015 jedná už o několikátý krok podniknutý po vypuknutí aféry Dieselgate.
Jednou z největších změn bylo zavedení nového a údajně přesnějšího postupu pro měření emisí, kterým je Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure - lépe známý pod zkratkou WLTP. Ten by měl být výrazně přesnější než dosavadní NEDC test, který nahrazuje.
Ačkoliv jsou testy WLTP stále prováděny v laboratorních podmínkách, měly by mnohem lépe napodobovat prostředí reálného světa a běžné jízdy po silnicích. Součástí těchto testu je navíc i Real Driving Emissions (RDE), který na různých silnicích monitoruje emise vozidla ve skutečném světě.