Škoda Buggy nebo Trekka? Yeti nebyl první, tyhle zapomenuté modely vznikly dávno před ním

Škoda Trekka se dodávala s některou z prakticky řešených dvou- až osmimístných karoserií. Díky malým převisům a solidní světlé výšce si dobře vedla i v terénu, ačkoli disponovala jen pohonem zadních kol. | foto: Škoda Auto

Na 30. ročníku výstavy historických vozidel a youngtimerů Techno Classica v německém Essenu představí Škoda Auto ve dnech 21. až 25. března řadu unikátních vozů, které formovaly její 123letou historii. Vedle modelů se zvýšenou průchodností terénem půjde o zástupce třídy luxusních vozů, výrazné milníky na poli motorsportu i ve výrobě otevřených modelů.

Dominantou expozice automobilky Škoda budou vozy, které lze zařadit jako historické předchůdce dnes velmi oblíbené kategorie SUV. Škoda Auto má v této oblasti velké zkušenosti, zejména ve stavbě vozidel se zvýšenou průchodností terénem a konstrukční robustností.

To je případ všestranného vozu Trekka, který vznikal v letech 1966 až 1972 na Novém Zélandu na vozu Škoda OCTAVIA a s rozsáhlým využitím jeho technických skupin, včetně motoru, převodovky či náprav. Trekka se dodávala s některou z prakticky řešených dvou- až osmimístných karoserií, díky malým převisům a solidní světlé výšce si dobře vedla i v terénu, ačkoli disponovala jen pohonem zadních kol.

Na bázi úspěšného modelu Škoda 1101 Tudor vznikl v roce 1947 otevřený vojenský vůz s účelně střiženou karoserií, vybavenou mimo jiné i sklopným čelním sklem a plátěnou stahovací střechou. Verze Škoda 1101 VO (a později P) sloužily armádě a bezpečnostních složkách. V roce 1952 pak debutoval typ Škoda 973 ,Babeta‘. Jen 3,5 metru dlouhý terénní vůz se vyznačoval přiřaditelným pohonem předních kol a extrémně dobrou průchodností terénem. Zvládal 58-procentní stoupání, překonával překážky vysoké 25 centimetrů a nezastavily ho ani 60 cm hluboké brody, do paměti veřejnosti se zapsal účinkováním v hudebním filmu Kdyby tisíc klarinetů.

Zábavu v terénu evokuje na výstavě v Essenu Škoda Buggy typ 736, která na počátku 70. let vystihla módní trend lehkých « plážových » vozidel. Na podvozku modelu Škoda 100/110 se čtyřválcovým motorem o objemu 1,1 litru a výkonu 53 k vzniklo v letech 1972 až 1975 pět návrhů
nevšední buggy – jeden ve vývojovém oddělení automobilky, čtyři další v jejím odborném učilišti.

Vstup do segmentu SUV zahájila Škoda Auto v březnu 2005, když na ženevském autosalonu představila atraktivní studii Yeti, v září téhož roku pak na autosalonu ve Frankfurtu následovalo otevřené provedení Škoda Yeti Cabrio - zářivě oranžová studie s odnímatelnou pevnou střechou nad předními sedadly a stahovací plátěnou střechou nad druhou řadou sedadel.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy