Jak informoval britský magazín Daily Mail, Samir B. (30) pracoval pro automobilku VW zhruba 8 let na pozici montéra pneumatik. K jeho propuštění však došlo poté, co měl ostatním zaměstnancům vyhrožovat slovy, že "všichni zemřou". Často měl také mluvit o svém odhodlání připojit se k takzvanému Islámskému státu.
Automobilka brala výhrůžky svým zaměstnancům skutečně vážně a navíc se obávala teroristického útoku, který by se mohl odehrát například během pravidelných schůzek akcionářů a zaměstnanců na ředitelství automobilky ve Wolfsburgu. Během těchto akcí se totiž na jednom místě shází stovky lidí.
Automobilka přitom měla ke svému rozhodnutí řadu pádných důvodů. Dva blízcí Samirovi přátelé totiž podle všeho v roce 2014 odletěli do Sýrie a připojili se k bojovníkům takzvaného Islámského státu. Oba však byli během bojů zabiti.
Samotný Samir se pak pokusil v roce 2014 odletět do Turecka, ovšem na letišti v Hanoveru ho zastavili policisté s částkou 9350 euro (cca 238000 Kč) v hotovosti a dronem. Úřady byly přesvědčeny, že jeho plánem bylo překročit Syrsko-Turecké hranice a připojit se k IS. I z toho důvodu mu byl zabaven pas.
Podle advokátů automobilky by navíc měly existovat jasné důkazy, podle kterých měl být Samir B. zapojen do rekrutování a podpory bojovníků islámského státu z Wolfsburgu a okolí. Podle advokátů tedy automobilka neměla jinou možnost, než pracovní poměr ukončit.
Samir B. však automobilku zažaloval, neboť podle jeho názoru bylo propuštění protiprávní - a soud v Hannoveru rozhodl v jeho prospěch. Podle soudce nebyla automobilka schopna prokázat, že by byl "provozní klid" nějak "specificky narušen".
Ještě během soudního řízení měla automobilka nabídnout vyrovnání ve výši 65 000 euro (1,6 mil. Kč), nicméně to měl právní zástupce Samira B. odmítnout, jak uvedl Bild.de. Automobilka tak má měsíc, aby zaměstnance znovu přijala. Zahraniční média však uvádí, že se automobilka pravděpodobně odvolá k vyššímu soudu.