Před pár dny totiž CNN informovala, že úřady na Novém Zélandu odmítli vpustit do země tři lodě, které měly na palubě tisíce osobních automobilů a průmyslové vybavení. Důvodem k tomuto rozhodnutí měly být doslova hordy těchto "nenažraných brouků", kteří s loděmi přicestovali až z dalekého Japonska.
Úřady se tak snaží chránit křehký eko-systém, který by mohl být poměrně rychle a snadno narušen. Tito brouci se totiž množí extrémní rychlostí a bez přirozených nepřátel jsou schopni výrazným způsobem narušit zemědělskou produkci. Navíc jsou odolní proti pesticidům, což z nich činí těžkého nepřítele. Zemědělství tak nakonec dostalo přednost před automobilovým průmyslem.
Kromě 10 000 nových a zánovních automobilů již naložených na lodích totiž dalších 8 000 automobilů čekalo v Japonsku na další transport. David Vinsen, výkonný ředitel Novozélandské asociace importovaných motorových vozidel, v rozhovoru pro CNN uvedl, že za 15 let na své pozici a 30 let v tomto průmyslu nepamatuje podobnou situaci. Kvůli krizi byl dokonce donucen přerušit dovolenou a co nejrychleji se vrátit domů
Novozélandský ministr zemědělství uvedl, že zemi hrozilo nevídané zamoření těmito brouky. Dosud není jasné, jak mohlo k zamoření lodí dojít. Na jejich palubách totiž byly tisíce automobilů předních japonských automobilek, včetně Toyoty, Nissanu nebo Hondy.
Ekologickou pohromu se tedy odvrátit podařilo, ovšem nyní hrozí pohroma pro zaměstnance pracující v importu vozidel. Někteří z nich si budou muset udělat "neplánovanou dovolenou", zatím co jiní pak budou čelit seškrtání pracovních hodin. Lidé se navíc začínají bát o svá místa.
Aby Novozélandská vláda předešla podobným "krizím", bylo rozhodnuto o přijetí několika nových zákonů. Jedním z nich je povinnost kompletně vyčistit všechny automobily importované z Japonska a umožnit jejich inspekci v předem určených prostorech ještě před exportem.