Vozidlo pro expedici na Mars? Freestyle Mantis nám dává to, o čem mohli naši předci jen snít

Freestyle Mantis (zdroj: facebook/Motion impossible) | foto: facebook

Ze záběrů přírodopisných pořadů BBC, jako je Zázračná planeta, nám úžasem často padá brada k zemi. Kromě nádherných scenérií však také člověk občas žasne nad tím, jak se proboha filmařům podařilo natočit tak rychlá zvířata z bezprostřední blízkosti a naprosto stabilně. Odpověď přitom přinesla před pár dny sama BBC.

Odpověď na tuto otázku jsme nalezli v první epizodě první série dalšího přírodopisného pořadu z produkce BBC, tentokrát ale s názvem "Big Cats". Tvůrci pořadu se pochlubili úžasnou terénní bugginou, která byla na zakázku vytvořena pro speciální účely a svojí stavbou, technikou i schopnostmi se naprosto vymyká čemukoliv konvenčnímu.

K její stavbě si BBC najal hned dva odlišné experty: tím prvním byl kameraman specializující se na divokou přírodu Rob Drewett. Tím druhým pak specialista na stavbu a ovládání dálkově řízených speciálních vozidel Andy Nancollis. Jejich společným produktem se pak stala speciální buggina se stabilizovanou kamerou, která dokáže pořizovat naprosto neuvěřitelné záběry.

Název bugginy zní "Freestyle Mantis" a její maximální rychlost dosahuje 48.2 km/h. V přírodě se sice vyskytují i rychlejší zvířata, nicméně i tahle rychlost je poměrně extrémní, zvlášť přihlédneme li k tomu, co buggina nese za náklad. Jedná se totiž o speciální kameru Phantom Flex s rozlišením 4K, která dokáže produkovat famózní, ostré a zpomalené záběry.

Kamera je umístěna na zvláštním dálkově ovládaném a stabilizovaném rameni, které se stará o odfiltrování vibrací z jízdy po savanách a zároveň udržuje kameru ve ve vodorovné poloze. Buggina je navíc vybavena i speciálním odpružením a měkkými koly, které také přispívají vyšší stabilitě obrazu.

A jak vypadají záběry z používání této kamery? Na to se můžete podívat přímo ve videu, které uvolnila sama BBC. Kamera na něm dokáže bez problému udržovat tempo i s Gepardem, který se řadí k jedněm z nejrychlejších a nejlépe akcelerujících zvířat na světě. Překvapivé však je, že samotná přítomnost kamer zvířata prakticky nevyvádí z míry.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy