Český unikát Aussie Wildfire: Tatra určená k boji s lesními požáry v Austrálii

Hasičský speciál Tatra Aussie Wildfire | foto: tht.cz

Jednoduchá ale spolehlivá konstrukce automobilů Tatra, ve spojení s výkonnými a odolnými motory, předurčuje tyto vozy k práci v těch nejtvrdších podmínkách. Tatrovky tak nalezly uplatnění v armádě, na stavbách nebo v záchranných sborech. A jedním ze záchranářských speciálů je i Tatra Aussie Wildfire 5•4, určená k boji s lesními požáry v Austrálii.

Lesní požáry zasahují Austrálii s železnou pravidelností. Jejich příčiny jsou různé, jejich následky jsou však vždy ničivé a vytvářejí na hasiče ty nejtvrdší nároky. Ti proto potřebují k plnění své práce, ochraně životů a majetku jen to nejlepší vybavení, na které se budou moci spolehnout za všech okolností.

A takovým strojem je i hasičský speciál Tatra Aussie Wildfire, který vznikl právě k hašení požárů v extrémních podmínkách. Na jeho výrobě má zásluhu tradiční spolupráce společnosti Tatra a společnosti THT (Továrna hasicí techniky) Polička. 

Jako podvozek posloužila tradiční Tatrovácká platforma T815 s označením 732R53 4x4.1R. Pod kapotou je ukryt klasický vzduchem chlazený a přeplňovaný naftový motor o výkonu 325 kW (442 koní), který dokáže 16 tunovou Tatru rozhýbat až k rychlosti 100 km/h. O maximální prostupnost se stará světlá výška 360mm a pohon všech kol s připojitelnou přední nápravou. K dispozici je vozu i naviják, který se nasazuje na přední nárazník.

Pro potřeby hasičů je vůz vybaven kabinou pro 3 osoby a nástavbou, která pojme až 3 900 litrů vody v nádržích, 700 litrů vody pro sebeochranu a 200 litrů pěnidla. Vůz je také vybaven třemi lafetovanými proudnicemi, přičemž jedna je umístěna na předním nárazníku a ovládá se dálkově z kabiny řidiče, zatímco zbylé dvě jsou umístěny na malé plošině za kabinou řidiče, odkud je mohou ovládat samotní hasiči.

Kromě toho je samozřejmě Tatra vybavena i klasickým zařízením pro rychlý zásah, které umístěno v pravé a levé zadní části vozu. Systém je vybaven klasickou tlakovou hadicí o délce 60 m a pistolovou rukojetí. Mimo to je v nástavbě vozu umístěno i další hasičské vybavení a na střeše nástavby se nachází žebřík.

Zajímavostí je bezesporu ochranný systém, jehož trysky dokáží v případě nouze ochránit vozidlo i posádku před sálavým teplem z požáru. 700 litrů vody ze speciální nádrže je rozváděno k tryskám  tak, aby byla ochráněna kabina řidiče, plošina pro hasiče, nástavba i podvozek a kola. Kromě toho je kabina řidiče v prostoru nad čelním sklem a bočními okny vybavena ochrannými roletami, které po rozbalení slouží k ochraně posádky před sálavým teplem.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy