Klimatizace v autě: Je lepší manuální nebo automatická? Jak ji správně nastavit?

Panel automatické klimatizace, ilustrační foto | foto: pixabay.com

V posledních letech se stala klimatizace prakticky standardním prvkem výbavy nových automobilů. Zákazník má však stále možnost spokojit se s tou základní manuální, nebo si připlatit za automatickou. Má to však smysl?

Nebudeme vás dlouho napínat: smysl to rozhodně má. Srovnání manuální a automatické klimatizace se již před pár lety zabýval německý autoklub ADAC, který rozdíl vyzkoušel na oblíbené Škodě Octavii.

Že se zapnutá klimatizace podepisuje na spotřebě vozu už je všeobecně známý fakt. Kromě toho však existuje i velký rozdíl v komfortu užívání. Zatímco u automatické klimatizace si pouze nastavíte požadovanou teplotu a systém se o vše postará, v případě manuální klimatizace je potřeba neustále teplotu upravovat a málokdy dosáhnete ideálního výsledku.

Panel manuální klimatizace, ilustrační foto | foto: pixabay.com

Většinu řidičů však bude zajímat hlavně rozdíl ve spotřebě. Ten autoklub ADAC měřil v Octavii stojící v koloně, při jízdě po městě rychlostí maximálně 50 km/h a nakonec při jízdě po dálnici při rychlosti 100 km/h.

Manuální klimatizace, která se ovládá jednoduchým tlačítkem A/C, zvyšovala spotřebu při stání v koloně a jízdě po městě o cca 0,35 litru na 100 km. Při jízdě rychlostí 100 km/h se spotřeba zvýšila pouze o 0,2 litru.

Automatická klimatizace však dosáhla mnohem lepších a vyrovnanějších výsledků. Ačkoliv si během jejího pořízení budete muset nepatrně připlatit, odmění se vám nižší a relativně vyrovnanou spotřebou. Během pokusu ADAC se spotřeba Octavie ve všech třech disciplínách zvýšila v průměru jen o 0,25 l/100 km.

Během používání klimatizace je také důležité si uvědomit, že chladný vzduch by nikdy neměl směřovat přímo na tělo, jinak nám hrozí nachlazení. Ideálním řešením je vhánět chladný vzduch do kabiny přes výdechy směřující na čelní sklo, případně výdechy namířené různě do prostoru kabiny, nikoliv však na sedačky.

Co se samotného nastavení teploty týče, většina odborníků doporučuje udržovat ve vozidle teplotu v rozmezí 20 až 24 stupňů Celsia. Obecné doporučení lékařů však  radí udržovat ve voze teplotu maximálně o pět stupňů nižší, než je teplota venkovní. Velké výkyvy teplot během vystupování z vozu se totiž mohou negativně projevit na vašem zdraví. 

Pokud je však venku opravdu nesnesitelně a je potřeba teplotu razantně snížit, pokuste se klimatizaci vypnout alespoň pět minut před příjezdem do cíle. Teploty se pak alespoň částečně vyrovnají a váš organismus nezažije po opuštění vozu takový šok.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy