Střešní okno: smysluplný doplněk, nebo vyhozené peníze?

AutoRoad.cz, 2. června 2017, 14:00 Google+

V době, kdy má většina automobilů klimatizaci již v základní výbavě, se může zdát střešní okno jako zbytečný kus příslušenství. Přesto dokáže stále nabídnout něco, co vám klimatizace nikdy nedá. Jaká jsou tedy jeho pozitiva a negativa?

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Střešní okno v automobilu Volkswagen

Střešní okno v automobilu Volkswagen | foto: Volkswagen

Sdílejte článek

V dřívějších letech bylo střešní okno jediným způsobem, jak do vozu vpustit trochu chladného vzduchu navíc, nebo jak horký vzduch rychleji vyvětrat. Takřka vždy šlo ale o jednoduchý systém výklopného okénka, které nejednomu majiteli přineslo více starostí než radostí. Byly totiž poruchové, vydávaly různé pazvuky, vpouštěly do interiéru hluk zvenčí, špatně těsnily, lákaly zloděje a pokud jste je zapomněli před deštěm zavřít, mohli jste si ve voze začít pěstovat lekníny. Ty dny už jsou ale dávno pryč a dnešní střešní okna přinášejí řadu benefitů.

Jednou z hlavních výhod je zcela jiná nálada uvnitř vozu. Střešní okno totiž pustí do interiéru více světla, takže působí prostorněji, vzdušněji a útulněji. A jak už ze stovek různých výzkumů víme, lidé mají v prosvětlených místnostech lepší náladu. A kdo by nechtěl mít za volantem lepší náladu?

Dalším benefitem je přísun čerstvého chladného vzduchu. Díky střešnímu oknu totiž dochází k výměně vzduchu v interiéru mnohem rychleji, než při pouhém stažení okének. Navíc se vyhnete nutnosti použít klimatizaci, na kterou je mnoho lidí háklivých nebo ji špatně snáší. 

Během let se navíc konstruktérům povedlo odstranit i většinu neduhů střešních oken. Pokud tedy máte elektrické střešní okno, můžete ho zavírat automaticky při zamčení vozu, nikoho ani nic do něj nepřivřete, turbulencím zabrání speciální větrná clona a některá okna se dokonce umí sama zavřít, pokud zaznamenají kapky vody.

Bát se nemusíte ani zbytečně rychlého vyhřívání interiéru slunečními paprsky. Většina střešních oken totiž bývá zatmavena, vybavena UV filtrem a doplněna zatahovací roletkou.

Posledním argumentem proti střešním oknům často bývá nižší tuhost karoserie. Pravdou ale je, že pokud máte střešní okno instalované přímo z automobilky, nemáte se čeho bát. Menší okna se totiž umisťují mezi nosníky, tudíž utrpí jen plech. V případě velkých panoramatických oken pak automobilka kompenzuje tuhost automobilu na jiných místech. Bezpečí posádky tak zůstává zachováno za všech okolností.

Největší vadou na kráse střešních oken a panoramatických střech tak zůstává jejich cena. Ať už se rozhodnete pro montáž od výrobce, nebo pro dodatečnou montáž do staršího vozu, v případě menších střešních oken se pohybujeme okolo deseti tisíc, velká panoramatická střešní okna jsou pak v řádu desítek tisíc. 

Vytisknout

Diskuze: Střešní okno: smysluplný doplněk, nebo vyhozené peníze?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Subaru Outback

TEST Subaru Outback Geyser – unikátní kříženec kombíku, offroadu a prémiovky

Citroen C5X plug-in hybrid

DLOUHODOBÝ TEST: Citroen C5 X Plug-in Hybrid – co vše budeme testovat a zkoumat?

Škoda Kamiq Monte Carlo

TEST: Škoda Kamiq 1,0 TSI DSG Monte Carlo – definice ideálního stylového crossoveru?

Škoda Superb Combi IV

TEST Škoda Superb IV 2,0 TDI 110 kW L&K – nový manažerský ideál přijíždí!

subaru brz

TEST Subaru BRZ Limited AT – je lepší volbou automat či manuál?

EcoWheel Squer mini

TEST EcoWheel Squer mini – celoroční alternativa ke skútru, která zaparkuje všude

Subaru Crosstrek

TEST Subaru Crosstrek e-BOXER Executive – sen každého chalupáře či správce lesů?

Amarok

TEST Volkswagen Amarok Aventura – lepší i levnější, než první generace, bravo!

Subaru Forester

OFF ROAD TEST: Subaru Forester – jak zvládá náročný terén ?

Peugeot 508

TEST Peugeot 508 GT Plug-in Hybrid 225 – jeden z nejlepších liftbacků na trhu?

reklama

Doporučujeme

Nová Dacia Duster už se testuje v provozu

Nová Dacia Duster v provozu? Stále masivní, přesto laciná

Čtěte dále

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud