„Problém stáčení rozhodně není okrajový a nelze ho přehlížet, protože podvody s tachometry postihují až třetinu všech ojetých vozů, což stojí zákazníky v celé EU podle konzervativních odhadů mezi 5,6 - 9,6 miliard € ročně,“ objasňuje hlavní organizátor akce europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se bojem se šmejdy zabývá dlouhodobě a jehož kancelář poskytla informace médiím.
Robert Vacek z Autoklubu České republiky zastává názor, že je problém nutné řešit dříve, než vznikne. Nikoliv jen léčit jeho následky. Souhlasí s ním i dopravní expert Roman Rak ze slovenské organizace Iris Ident a doplňuje: „Největší problémy jsou s auty z dovozu, nejde proto mít jen vnitrostátní řešení, je nutné sdílet jednu celoevropskou databázi.“
Takový systém už existuje pod názvem Eucaris, naráží se ale na legislativy některých zemí, kde považují VIN automobilu za osobní údaj a není proto možné jej veřejně sdílet. „Těmi zeměmi jsou bohužel pro nás Německo a Rakousko. Mezinárodně je ale možné auta rozpoznávat právě jen na základě VIN jako jediného neměnného údaje,“ říká majitel společnosti Cebia Martin Pajer.
Německo je příkladem špatné praxe
„V Německu stáčení pod přísnými postihy zakázali už v roce 2005, německý autoklub ADAC ale potvrzuje, že tam přesto minimálně 30 % aut vykazuje podvodný stav tachometru,“ upozorňuje Zdechovský a srovnává situaci v Německu s Belgií, kde zvolili cestu prevence a umožňují nákupčímu zrušit kupní smlouvu, pokud se prokáže neoprávněná manipulace s historií vozidla. V roce 2015 tam registrovali jen 1197 případů, tedy 0,16 % belgických ojetých aut. „Ty automobily jsou pak prostě neprodejné, což podvodníky skutečně dokáže zastavit,“ konstatuje Zdechovský.
Je nutné hledat podporu napříč politickým spektrem
„Možných řešení je určitě více, opravdu to není o tom, abychom jen zkopírovali belgický systém. Musí být ale politická vůle napříč parlamentem,“ sděluje Zdechovský, kterému účast na konferenci potvrdili zástupci hned pěti politických stran. Skutečně diskutovat dorazili ale jen dva – Jaroslav Klaška (KDU-ĆSL) a Filip Humplík (ODS). Oba slíbili pomoc s prosazením tématu.