Mise vozítka Opportunity patří jednoznačně k jedněm z největších úspěchů inženýrství i meziplanetárního výzkumu. Sonda dokázala mnohonásobně překonat očekávání, která do ní byla vkládána, než odcestovala. Málokterý z jejich konstruktérů by zřejmě čekal, že se mu pod rukama rodí vozítko, které se bude honosit titulem „Nejdéle lidmi vyrobený stroj, který byl poslán na jinou planetu."
„Déle než jedno desetiletí byla Opportunity ikonou na poli planetárního výzkumu. Učila nás o dávné minulosti Marsu jako potencionálně obyvatelné planety na které kdysi byla voda a ukázala nám jeho nezmapovaný povrch," uvedl v prohlášení Thomas Zurbuchen, přidružený správce pro ředitelství vědeckých misí NASA.
„Ztráta, kterou teď všichni pociťujeme, musí být vytlačena uvědoměním, že dědictví Opportunity pokračuje - jak na povrchu Marsu s vozítkem Curiosity a sondou inSight, tak v místnostech JPL, kde se pracuje na přípravách roveru pro misi na Mars v roce 2020."
Nasa ztratila kontakt s vozítkem Opportunity již v červnu minulého roku, během masivní písečné bouře. Ačkoliv vědci věděli, že komunikační systém vozítka během bouře pravděpodobně zamrzne, stále doufali že opět naskočí, až očistí solární panely a sonda se opět začne dobíjet.
To se bohužel nestalo a tak lidé z NASA začali chystat plán, jak sondu probudit. Pokoušeli se vysílat různé signály, ale bezúspěšně. Mise byla nakonec ukončena ve středu v noci krátce poté, co byl k sondě vyslán poslední signál z centra Nasa Goldstone Deep Space Complex v Kalifornii, kde je umístěna 70-metrová anténa určená přímo pro komunikaci se sondami na Martu, jak uvádí web Autoevolution.