Reportéři motoristického magazínu Motor Trend vyzkoušeli zhruba před měsícem jednu z prvních Tesla Model 3 Performance s „Track Mode" softwrem přímo na závodním okruhu a kromě toho ji ještě postavili proti konkurenci v podobě Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio a elektrickému Jaguáru I-Pace.Výsledkem byl nový rekord pro produkční elektromobil na okruhu Street of Willow a spousta obdivu pro fantastickou akceleraci. V oblasti ovladatelnosti však měla Tesla ještě dost co dohánět.
Závodník Randy Pobst měl potíže s oběma elektrickými vozy a oba nakonec skončily mimo závodní trať. Na adresu Modelu 3 pak uvedl: „Je velice snadné dostat nedotáčivý smyk, řízení auta je občas velice nepřesné a něco divného se stane pokaždé, když zvednu nohu z brzdy."
„Zatáčí velice rychle, zejména když sundám nohu z plynu, ale v ten moment také ztrácím kontakt s přední nápravou a nevím co se tam děje. Kdy přidáte plyn moc brzy, auto bohužel přejde do silné nedotáčivosti."
Z takového hodnocení samozřejmě Tesla nebyla příliš šťastná a tak se její technici okamžitě pustili do vylepšování režimu Track Mode. Věc dokonce dospěla tak daleko, že automobilka Randyho požádala, aby jim s naladěním pomohl. Během testování pak jeden z inženýrů seděl v Tesle se závodním jezdcem a psal na laptopu, zatímco Randy zkoušel změny.
„Bylo fascinující mít s sebou inženýra, který seděl vedle mě, držel se seč mu síly stačily, držel si laptop a ještě se do něj pokoušel psát, když jsem je vysokou rychlostí," citoval závodníka a redaktora Motor Trend web Inside EVs.
Celý tento neobvyklý proces však přinesl své ovoce. Tesla ve svém software upravila regenerativní brzdění v nízkých rychlostech a další úpravy pomohly kompenzovat nedotáčivost. Tesla navíc instalovala pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2 a lepší brzdové destičky Brembo.
Se všemi těmito modifikacemi se Randy vypravil znovu na okruh a jeho časy se výrazně zlepšily. Zatímco předtím zajedl ostré měřené kolo za 1:23.90, nyní dokázal srazit čas na 1:21.49. To se nemusí zdát jako moc, ovšem ve světě motorismu je to pořádný skok.
A to dokonce tak velký, že Tesla překonala na testovacím okruhu i čas 1:22.30 vytvořený v roce 2011 Ferrari 458 Italia a téměř srovnala časy s Porsche Cayman GT4 z roku 2016. S těmito výsledky by byl každý spokojen a z pochopitelných důvodů se jimi pochlubila i Tesla, podle které je „Model 3 nejrychlejším sportovním sedanem světa." Podle Elona Muska však stačí obout P100D do lepších pneumatik, upravit brzdy, atd. a nejrychlejším elektrickým automobilem by i nadále byl Model S P100D.