Časté požáry elektromobilů? Nenechte se zmást, skutečnost je zcela jiná

Snímky požárem poškozené Tesly Model X | foto: youtube.com

Elektromobily se v posledních letech staly natolik důležitým tématem, že je nelze ignorovat. Téměř každý měsíc se dozvídáme o nových čistě elektrických nebo alespoň hybridních modelech, sledujeme rozrůstající se síť nabíječek a posloucháme o nekonečných přínosech elektromobility. Kromě toho se však stále častěji objevují i články, které zmiňují požáry nabouraných elektromobilů. skutečně se ale jedná o tak dramatickou záležitost, jak některá média naznačují?

„Požár elektromobilu vždy stojí za zprávu. Požár automobilu se spalovacím motorem stojí za zprávu jen tehdy, když omezí dopravu." Zhruba něco takového pronesl Steven Rissser, expert na bezpečnost elektromobilů pracující pro neziskovou společnost Battelle.

Risser tím v podstatě reagoval na trend posledních měsíců, kdy se poměrně často objevovaly články o elektromobilech Tesla, které po nehodě zachvátil požár. Veřejnost si pak na základě těchto článků vytvořila mylnou představu, podle které jsou všechny elektromobily nebezpečné a hrozí vznícením.

Pravdou však je, že nic takového nebylo dokázáno. Ve skutečnosti navíc mohou být elektromobily podstatně bezpečnější, než automobily se spalovacími motory. V současnosti je však nemožné něco takového napsat se stoprocentní jistotou.

Vyřčení něčeho podobného totiž brání celá řada proměnných, jako je například počet elektromobilů na silnicích. Elektromobilita je totiž zatím v rozjezdu a ze současných statistik lze vyvozovat závěry jen obtížně. Během pár let by se však situace mohla výrazně změnit. V hloubkové studii pro NTHSA však společnost Batelle naznačil, že risk spojený s požáry je v současnosti u elektromobilů nepatrně nižší, než v případě klasických automobilů.

Batelle ve svém výzkumu zahrnuje i spontánní požáry Li-Ion baterií v dalších produktech, jako jsou laptopy, mobily, atd. Nicméně v případě elektromobilů zatím došlo k požáru až po výrazném poškození akumulátorů, které obvykle způsobí jen těžká dopravní nehoda.

Snímky požárem poškozené Tesly Model X | foto: youtube.com

Požáry elektromobilů navíc mají zcela jiný a podstatně "delší" průběh vznícení, než automobily spalující benzín. Nejprve totiž dochází k poškození článků, ve kterých se začne akumulovat energie. To následně vede ke vznícení chemikálií v ostatních článcích.

Z praxe pak víme, že řidiči elektromobilů po nehodě mají většinou dostatek času k opuštění vozidla a požár se dostavuje až za delší dobu. Horší však je, že energie ukrytá ve článcích může odstartovat požár i později, případně až po odtahu elektromobilu z místa nehody. V některých případech tak museli technici ručně odstraňovat článku.

Hasiči bojují s požárem Tesly po nehodě | zdroj: youtube.com

Ve výsledku se však dá říci, že studie prokazuje nepatrně nižší riziko vzniku požáru u elektromobilů než u klasických automobilů se spalovacím motorem. InsideEv's poté cituje CNN Money a uvádí, že lidstvo má s vývojem benzínem poháněných automobilů a jejich bezpečností přes 130 let zkušeností. ve vývoji elektromobilů s Li-Ion články jsme však stále na začátku.

Až tedy budete znovu číst článek o spáleném či hořících elektromobilu (a pravděpodobně to bude Tesla), uvědomte si prosím, že elektromobily jsou stále na začátku cesty a v porovnáním s klasickými motory hoří podstatně méně častěji. Protože se však jedná o nové technologie, informují o nich ve velkém média. Neznamená to však, že by elektromobily měly být výrazně nebezpečnější.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy