Mercedes testuje revoluční systém autonomního parkování. Jeho schopnosti vám vyrazí dech

Revoluční systém autonomního parkování představila automobilka Mercedes-Benz ve spolupráci se společností Bosch | foto: Mercedes-Benz

V současné době snad všechny významné automobilky světa usilovně pracují zejména ve dvou oblastech: elektrifikace a autonomní řízení. Zatímco v první zmíněné oblasti nám toho Mercedes ještě příliš nenabídl, v té druhé dělá obrovské pokroky, jak ukazuje na svém posledním videu věnovaném systému "Automated Valet Parking".

Systém "Automated Valet Parking" na kterém spolupracuje Mercedes a Bosch však není žádným konceptem, jehož realizace se uskuteční až za několik let. Tento systém již nyní funguje na parkovišti automobilky Mercedes-Benz ve Stuttgartu, kde prochází testováním.

Celý proces přitom funguje velice jednoduše: Přijedete na na parkoviště, opustíte vůz na "výstupním místě" a telefonem mu dáte příkaz k zaparkování. Automobil poté zcela samostatně odjede a sám si najde místa do kterého zaparkuje. Při odchodu pak opět přijdete na místo kde jste vůz opustili, telefonem si ho přivoláte a vůz k vám přijede.

Jak navíc video ukazuje, vůz během jízdy dává pozor prakticky na vše, co se děje v okolí. Pokud před něj vběhne dítě, okamžitě zastaví. Pokud se před ním objeví jiný automobil, opět zastaví. Jakmile se však situace uklidní, opět se vydá na cestu.

Jak je ovšem z videa patrné, celý systém je mnohem komplexnější a kromě vozu Mercedes-Benz s tímto systémem vyžaduje i adekvátní infrastrukturu parkoviště, kterou v tomto případě obstarala společnost Bosch. Různé senzory a kamery sledují plochu parkoviště a díky komunikaci s vozidlem mu pomáhají najít vhodné místo k zaparkování.

Díky spojení těchto dvou technologických gigantů tak došlo k vytvoření prvního "inteligentního parkoviště", které by lidem mohlo ušetřit čas i námahu spojené s parkování, hledáním vozu či přenášením nákupů.

Jak už jsme poznamenali výše, celý systém v současnosti prochází testováním pod dohledem úřadů, ovšem pokud by se nevyskytly žádné zásadní problémy, již v roce 2018 by mohl být schválen k veřejnému používání.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy