Nejkrásnější kombi na trhu? Insignia na něj aspiruje, pod kapotou bude i šestiválec

Opel Insignia Sports Tourer ukazuje praktičtější osobnost celé řady. | foto: Opel

Strategie Opelu 7 v 17 jede na plné obrátky a po Insignii Grand Sport a SUV Crossland X přichází Insignia Sports Tourer. Za tímto označením se ukrývá praktická karosérie kombi, jejíž design se stejně jako v případě liftbacku opravdu povedl. Jak je na tom ale vnitřní prostor?

Klasická Insignia už při prvním představení zabodovala. Její design se dá s klidem označit za jeden z nejhezčích ve třídě, karosérie kombi potom v nastoleném trendu pokračuje. Přední část je shodná s liftbackem, za zmínku tak stojí především světla IntelliLux LED, zcela nové jsou ale zadní partie. Ty lecčím připomínají menší Astru a jejich nejnápaditějším detailem je horní stříbrná linka bočních oken protažená až do skupinových LED svítilen. V nich potom tvoří decentní hokejku. Na rozdíl od předchůdce je zadní část méně mohutná a vypadá určitě o mnoho lépe.

Ovšem marná sláva, kombi dělá kombíkem vnitřní prostor. A toho má nyní Insignia na rozdávání, především kvůli o 29 milimetrů prodlouženému rozvoru náprav. Ten nakonec z délky 4986 milimetrů ukrajuje celých 2829 milimetrů. Nutno také podotknout, že přední převis je kratší o 30 milimetrů, nápravy jsou širší o 11 milimetrů a výška je pouhých 1483 milimetrů. Uvnitř tak přibylo 31 milimetrů v oblasti hlavy a 25 milimetrů v oblasti ramen. Zavazadlový prostor při sklopených sedadlech pojme 1640 litrů, o 100 litrů více než doposud. Délka kufru je v takovém případě 2005 milimetrů. Oproti předchůdci se snížila nákladová hrana, zmenšil odstup zavazadelníku od nárazníku a zvětšil vstupní otvor, spolu například s doplňky FlexOrganizer (kolejnice a sítě) tak vytvářejí mnohem větší praktičnost než doposud. Samotné víko pak lze kromě místa řidiče a klíčku otevřít i kopnutím pod zadní nárazník.

Interiér také odpovídá liftbacku, proto jen v rychlosti připomeňme, že společnost bude řidiči dělat osmipalcová dotyková obrazovka multimediálního systém IntelliLink s rozhraním Apple CarPlay i Android Auto, respektive modul OnStar s připojením k internetu. Za příplatek budou dostupná vynikající ortopedická sedadla, stejně jako vyhřívání zadních vnějších sedáků a panoramatická střecha s plochou 1400 x 860 milimetrů. Základem vozu zůstává výrazně odlehčená platforma Epsilon 2, konkrétní hodnoty hmotnosti ale neznáme. To stejné platí o motorech, ačkoliv se dá předpokládat sdílení s liftbackem a tedy přítomnost přeplňované patnáctistovky o výkonu 103 kW (140 k), respektive 121 kW (165 k), přeplňovaného dvoulitru o výkonu 184 kW (250 k), šestnáctistovky CDTI o výkonu 81 kW (110 k) nebo 130 kW (140 k) a konečně dvoulitru CDTI o výkonu 125 kW (170 k). Chybět nebudou pohon všech kol se dvěma elektronicky řízenými vícelamelovými spojkami a vektorováním točivého momentu v kombinaci s osmistupňovým automatem, respektive adaptivní tlumiče FlexRide.

bezpečnostních asistentů se dají vypíchnout adaptivní tempomat, udržování v jízdním pruhu s varováním při jeho opuštění nebo sledování dopravy za vozidlem. Informace z navigace nebo čtení dopravních značek se zobrazují na head up displej. Vedle Opelu budou existovat také dvojčata se značkou Vauxhall a především Holden. Ten se jmenuje Commodore Sportwagon a přináší podobně jako liftback zážehový vidlicový šestiválec o objemu 3.6 litru s výkonem 230 kW (313 k) a točivým momentem 370 Nm. Sílu přenáší na všechna kola devítistupňový automat. Vedle něj pak dojde i na dvoulitrový přeplňovaný benzínový čtyřválec a turbodiesel. Premiéru oslaví Opel Insignia Sports Tourer za pár týdnů v Ženevě, objednávky ale přijímají dealeři už nyní. Holden pak přijde do prodeje až v příštím roce.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy