Za slávou prvního automobilu stojí žena, jízda Berthy Benz byla historickým milníkem

První dálkovou jízdu s automobilem podnikla Bertha Benz, manželka Karla Benze | foto: Mercedes-Benz

Svět motorismu bývá často označován za převážně mužskou záležitost, málokdo si však uvědomuje, že bez odvahy, vynalézavosti a vytrvalosti jedné ženy by dnes mohl vypadat zcela jinak. Tou ženou byla Bertha Benz, manželka konstruktéra prvního moderního automobilu, jejíž mnohdy opomíjený příběh bychom vám chtěli v den MDŽ připomenout.

Jméno Karl Benz zná snad každý, kdo se alespoň trochu zajímá o historii automobilového průmyslu. Konstruktér prvního moderního automobilu, Patent-Motorwagenu, si však nebyl zcela jist připraveností svého stroje a reakcemi okolí. Jak ovšem říká staré přísloví „za každým úspěšným mužem stojí žena", a jinak to nebylo ani v tomto případě.

Jeho manželka Bertha totiž o schopnostech svého muže a jeho automobilu nepochybovala, a aniž by mu to řekla, nebo měla svolení úřadů, vypůjčila si Patent-Motorwagen Model III a vydala se na cestu z Mannheimu do Pforzheimu za svými rodiči. A ačkoliv by se dal tento její 106 kilometrů dlouhý výlet považovat za ilegální, z historického hlediska je nesmírně významný. Bývá totiž označován za vůbec první cestu automobilem na delší vzdálenost.

Cesta Berthy však nebyla jen obyčejným výletem, jednalo se o důležitou misi. Chtěla totiž přesvědčit svého manžela i veřejnost, že automobil, do jehož vývoje oba vložili velké množství peněz, je skutečně významným vynálezem, který by mohl na trhu dosáhnout velkých úspěchů.

Po cestě měla Bertha několik technických potíží, díky své technické zdatnosti se ji však podařilo všechny odstranit a v jízdě pokračovat. Po cestě se ale musela zastavit ve městě Wiesloch, kde od místního drogisty koupila palivo. Jeho obchod se od té doby označuje za „první čerpací stanice světa."

Video, které automobilka zveřejnila, ukazuje i jedny z nejslavnějších momentů celé cesty. Během té musela Bertha použít svůj podvazek jako izolační materiál, nebo musela uvolnit zanesené palivové potrubí svou kloboukovou sponou. Problém také představovalo chlazení vozu, kvůli kterému musela Bertha během každé zastávky doplňovat vodu. S tím ji ale naštěstí pomohli její synové Richard a Eugen ve věku třináct a patnáct let. Ti se také pořádně zapotili v momentech, kdy museli vozu pomáhat do prudkých kopců - první automobil totiž výkonem zrovna neoplýval.

zdroj: youtube.com

Když Bertha dorazila do cílové destinace, informovala o své úspěšné cestě manžela prostřednictvím telegramu. Zpátky domů se vypravila až po několika dnech odpočinku. A výsledek její cesty? Ten můžeme vidět s každým pohledem z okna na ulici. Právě díky její odvaze a odhodlání totiž učinil automobilový průmysl své první krůčky k velkolepému úspěchu.

Bertha Benz musela být nesmírně silnou ženou, které nechyběla důvěra v sebe samotnou, ani schopnosti jejího manžela. Je však smutné, že její cesta bývá veřejností často opomíjena. Jen těžko se dá totiž hádat, jak by dnešní svět vypadal bez její odvahy a rozhodnosti. A protože na 8. březen připadá Mezinárodní den žen, nezapomeňte dnes popřát ženám ve svém okolí, které toho pro nás mnohdy dělají více, než si uvědomujeme. 

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy