Je až zvláštní, jak je historie českého motorismu propojena s tříkolkami. Prchající stan, neboli Velorex, zná patrně každý. O jeho méně známém derivátu s pevnou karoserií, vyráběném pod označením Hoba, jsme psali nedávno. A nyní zde máme další tříkolku podobné koncepce, nicméně tentokrát s výkonným motorem značky Yamaha a velkými ambicemi.
My jsme na tento stroj narazili vlastně úplnou náhodou na webu autopuzzles.com, kde v sekci fórum bylo několik obrázků zvláštní tříkolky, která měla být zkonstruována v roce 1989 na území tehdejšího Československa. Začali jsme tedy hledat více informací, ale těch je jako šafránu.
Jediným spolehlivým zdrojem se tak stala automobilová encyklopedie auta5p.cz, podle které se nám podařilo dohledat alespoň něco málo o tomto stroji a jeho účelu.
Tříkolka Sklo Union Yamaha 350 vznikla jako jednomístný závodní speciál, který byl postaven k překonání několika světových vytrvalostních rekordů ve své kategorii, tedy Cyclecar B3 do 350 cm³.
O konstrukci stroje toho příliš nevíme, nicméně z fotek je vidět základní rám stroje, který byl pravděpodobně na zakázku vyroben. V zadní části se pak nacházel motor Yamaha RD 35 o objemu 350 cm3 a výkonu 49 kW (67 koní) při 10,500 ot/min. Díky kompaktním rozměrům 3200 mm na délku, 1680 mm na šířku, 800 mm na délku a hmotnosti pouhých 245 kilogramů musel být stroj velmi agilní a rychlý. Údaje o akceleraci a maximální rychlosti však nemáme k dispozici.
Máme však alespoň informace o tom, kdo se na stavbě tohoto stroje podílel. Pro známého závodníka Jaroslava Kunského měl vůz zkonstruovat Luboš Hamouz. Na designu se možná podílel i Václav Král, který s Kunským spolupracoval již dříve. Na stavbě vozu se podíleli ještě nadšeni z AMK Sklo Union Teplice a tříkolka byla nakonec postavena v dílně Poldi Kladno.
Vrcholem života se pro tuto tříkolku stalo období mezi 13. a 14. zářím 1989, kdy na mosteckém okruhu překonala několik světových vytrvalostních rekordů ve své kategorii. Konkrétně mělo jít o rekordy ve vytrvalostní jízdě na: 6 hodin, 12 hodin, 24 hodin, 1000 km a 2000 km. Průměrná rychlost se pohybovala okolo 87 až 97 km/h.
Za volantem tohoto speciálu se střídali: již výše zmíněný závodník Jaroslav Kunský, konstruktér Luboš Hamouz, Udo Wollbring z Německa a Lawrence W.Surfyn z Velké Británie.
Jak tříkolka skončila po konci testů bohužel nevíme, nicméně s velkou pravděpodobností bude stále ve vlastnictví závodníka Jaroslava Kunského.