Škoda Fabia Paris: Překvapení z Paříže. Po Tudoru přišel sportovní kombík?

Koncept sportovního kombíku se poprvé ukázal na pařížském autosalonu 2002, Škoda Fabia Paris. | foto: Škoda Auto

V Říjnu roku 2002 se stala tahle krásná Fabia Paris již druhým konceptem mladoboleslavského okřídleného šípu toho roku. Lidé ještě možná nestačili zpracovat ženevské červené luxusní kupé Tudor, a ve městě nad Seinou už mohli oči nechat na sportovně laděném překvapivě pro rodiny koncipovaném vozidle.

Pro nejednoho návštěvníka přehlídky automobilové krásy byla Fabia Paris překvapením. I když ještě nebyly tolik rozšířené předčasné úniky, stejně by si na již druhý, do výroby těžko realizovatelný, koncept Škody během jednoho roku vsadil málokdo. A čím praktická Fabia tolik nadchla?

Byl to zvenku zcela jednoznačně optický bodykit karosérie, složený z obou nárazníků, nástavců prahů a střešního spoileru. V předním nárazníku měly speciální místo projektorové mlhovky. Auru výjimečnosti dodala vozu 17palcová kola s nízkoprofilovými pneumatikami, která našla své místo v rozšířených blatnících. Nutno podotknout, že většina designových prvků si do sériové výroby cestu nenašla. Totéž se dá bohužel říci i o modré metalíze Santorin.

Vzadu našel uplatnění upravený nárazník a střešní spoiler, Škoda Fabia Paris. | foto: Škoda Auto

Více než na karosérii se designéři vyřádili na interiéru. V něm sice zůstaly základní „fabiovské“ linie, ale třeba sedadla jsou čalouněna světlou kůží po stranách a černou děrovanou látkou uprostřed. Vůbec nejzajímavější je však přístrojová, potažmo celá palubní deska. Místo klasických budíků je tu centrální otáčkoměr, do nějž je zabudovaný digitální rychloměr. Po stranách jsou vedle obligátních kontrolek teploměry oleje a chladicí kapaliny.

Bez povšimnutí nezůstal ani tříramenný sportovní volant se stříbrným zdvojeným spodním ramenem. Místo klasických výdechů ventilace zaujala trojice budíků, mezi nimiž nechyběly analogové hodiny a palivoměr. O čalounění sedadel již byla řeč, upraveno bylo nicméně i jejich tvarování, které lépe obepínalo tělo. Stejnou kůrou prošla také dvojice zadních krajních míst, přesto byla Fabia i nadále pětimístná.

Velice originálním se stal ochranný rám za zadními sedadly, připomínající sportovní roadstery. Jeho využití není jen vizuální, ale i praktické, protože drží modrou ochrannou síť nad zavazadlovým prostorem. Stejnou barvu mají mimochodem i bezpečnostní pásy. Pod kapotou se bohužel žádná revoluce neodehrála, Škodovka totiž použila standardní dvoulitrový čtyřválec o výkonu 116 koní, pohánějící přední kola pravděpodobně přes manuální převodovku s unikátně tvarovaným voličem. Alespoň náznak sportovních ambicí přináší snížený podvozek s tvrdším naladěním pružin a tlumičů.

Po premiéře na pařížském autosalonu se auto ukázalo také návštěvníkům brněnského autosalonu v roce 2003. Pak jej však Škoda zavřela do nepřístupných sbírek a dodnes není přesně jasné, co se s atraktivním kombíkem stalo. Jisté však je, že šlo pouze o designérské cvičení, které mělo částečně vliv na styling budoucí Fabie RS. Praktičtějšího provedení výhradně naftového sportovního hatchbacku jsme se však nikdy nedočkali…

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy