Bez zásuvky pro auto už si dům nepostavíte? Posedlost elektromobilitou je stále absurdnější

Jaguar I-Pace | foto: Jaguar

Tažení za propagaci elektromobilů a plug-in hybridů je všudypřítomné, ovšem v Česku na nás dosud tolik nedopadlo. V jiných státech světa se však situace dramaticky mění, počínaje zákazem vjezdu některých dieselů do německých měst, až po plán britské vlády, podle kterého už si lidé nepostaví novou nemovitost bez nabíječky pro elektromobil.

Vzpomínáte si na časy, kdy některé vlády rozdávaly obří dotace na pořízení automobilu s dieselovým motorem, neboť měly být podle mnoha výzkumů ekologičtější? V současném tažení za čistší ovzduší se jedná o tmavou skvrnu na ekologickém štítu Velké Británie. Brzy by však mohlo přijít další absurdní rozhodnutí, které by však mohlo lidi o jejich finance naopak připravovat.

Řeč je o dokumentu „Road to Zero," který by dnes mělo předložit britské ministerstvo dopravy. Podle tohoto dokumentu, který si klade za cíl zvýšit kvalitu ovzduší ve Velké Británii, by totiž všechny nové byty a kanceláře musely být povinně vybaveny zásuvkami pro dobíjení elektromobilů.

Dokument „Road to Zero" obsahuje celou řadu nařízení a změn, které mají připravit Velkou Británii na úplný zákaz prodejů automobilů se spalovacími motory, vznětovými i zážehovými, a to již od roku 2040. Podle webu AutoExpress.co.uk, který se zprávou přišel, však vláda počítá i s úlohou hybridních vozidel, takže ty ze silnic nejspíš mizet nebudou.

Podle nové strategie však bude potřeba připravit na novou formu přepravy i silnice, což mimo jiné znamená, že v oblastech, kde je povolené parkování u chodníků, budou lampy veřejného osvětlení vybaveny zásuvkami pro dobíjení elektromobilů.

Další plány pak hovoří o investicích do technologie bezdrátového nabíjení. Pod silnicí by tak byly umístěny speciální cívky k bezdrátovému nabíjení, nad které by majitel elektromobilu či plug-in hybridu pouze najel a o nic dalšího už by se nemusel starat.

Dobíjecí stanice Tesla | foto: Tesla Motors

Celý tento náhlý, nucený a podle mnohých nerozumný přechod na nový typ paliva je podle britského ministra dopravy Chrise Graylinga „největší posun v technologii silniční dopravy od Benzova Patent Motorwagenu, který vznikl před 130 lety."

Takto velké plány si samozřejmě vyžádají i patřičné investice do nové infrastruktury. Podle Autoexpress.co.uk se tak společnosti pověřené novou výstavbou mohou těšit na cca 400 milionů liber z vládního financování. 

Nabíjecí stanice pro elektromobily | foto: INCORP images

Za poznámku však ještě stojí skutečnost, že britská rozvodná síť není na prudký nárůst počtu elektromobilů ani zdaleka připravena. V minulém roce se dokonce objevily zprávy, podle kterých by v případě většího množství nabíjených elektromobilů mohl hrozit v některých částech země dokonce i výpadek proudu.

Se zájmem tedy budeme sledovat, jak se Britové k celé situaci postaví a zda se návrh na povinné zásuvky pro elektromobily u novostaveb v dokumentu „Road to Zero" skutečně objeví. 

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy