A právě minimalizací následků srážek automobilů s chodci se již před lety zabývali i britští konstruktéři automobilky Austin, kteří roku 1974 přivedli na svět experimentální vozidlo Austin 1300 SRV5, které bylo určeno právě k výzkumu a minimalizaci následků v případě těchto nehod. Protože jak zkrátka všichni víme, svět není dokonalý a nehody se stávají.
Bezpečnostní technologie navíc byly v sedmdesátých letech v módě a se zajímavou novinkou se snažil přijít téměř každý výrobce automobilů. Tento netradiční koncept postavený na konceptu Austinu 1300 je však skutečně výjimečný. Dalo by se totiž říci, že byl přímo konstruován k vrážení do lidí.
Model SRV5 byl totiž vybaven dvěma působivými inovacemi, z nichž na první pohled vidíme jen jednu. Tou je netradičně skloněná přední kapota, díky jejímuž designu měli být chodci zasaženi co nejníže do nohou, díky čemuž měli být následně hozeni na kapotu.
Většina automobilek přitom měla kapoty poměrně vysoké, což v případě nárazu do chodce znamenalo, že chodec padal směrem dopředu a vůz ho tak mnohdy ještě přejet a způsobit mu další vážná zranění.
Druhou výraznou inovaci můžeme vidět, pokud se na snímek zadíváme pozorněji. Vidíte ten zvláštní rám, který se táhne po obvodu kapotu a vpředu je na něm jakási guma? Tento "výmysl" měl hned dvě funkce: 1. změkčit náraz do nohou a 2. podstatně důležitější funkci - po nárazu se uvolnila pružina a mechanismus se zvedl, čímž kolem člověka na kapotě vytvořil jakousi ochranou klec.
Člověk tak byl relativně v bezpečí na kapotě a nehrozil jeho pád ani při prudkém brzdění. Jak poznamenává Jason Torchinsky z Jalopniku, který si této zvláštnosti všiml na Facebookové stránce Retro Automotive Concepts and Prototypes a později na něj upozornil, lidem na kapotě chybí k naprostému pohodlí snad už jen nějaký časopis ke čtení a dobrý nápoj.
Systém však měl i své nedostatky, jakými jsou například chybějící světlomety. Ty by se však jistě daly umístit na střechu a bylo by vystaráno. Pokud by se tento speciální testovací Austin dostal z pozice testovacího prototypu i do výroby, mohl sloužit například i ke komfortnímu cestování s tchyní.