Tovární tým Hyundai se na nadcházející soutěži WRC rozhodl poprvé nasadit modifikovaný systém vstřikování paliva. Ten by měl dle jejich slov pomoci v eliminaci ztráty výkonu motoru způsobené vysokou nadmořskou výškou jednotlivých RZ.
Jezdci týmu, Thierry Neuville, Hayden Paddon a Dani Sordo ladili nastavení i20 WRC pro zámořskou soutěž v Mexiku minulý týden na testu ve španělském regionu Extremadura. Motor pak byl ještě extra testován na týmové základně v Německu.
"Nadmořská výška bude jedním z klíčových faktorů této rally, takže jsme tyto podmínky testovali na testovací stolici," říká šéf týmu, Michel Nandan. "Pokračovali jsme také v testech našeho řešení řazení pádly pod volantem, které stále ještě potřebuje konečné doladění, ale jsme si jisti, že do Argentiny bude připravené."
Posledně ve Švédsku předvedl Hyundai pěkný výkon, co můžeme čekat v Mexiku?
Ztráta výkonu motorů bývá v Mexiku velkým problémem, jezdí se v nadmořských výškách až 2 700 m. n. m., což motory připraví až o 30 % výkonu. Na testu ve Španělsku se do auta také posadil Dani Sordo, který si při tréninku na kole zlomil dvě žebra a byl přinucen vynechat soutěž ve Švédsku.
"Vynechat Švédsko a vykurýrovat se bylo dobrým rozhodnutím," říká Dani Sordo, který bedlivě sledoval, jak jeho náhradník, Hayden Paddon, ve Švédsku vyjel páté místo a týmový kolega, Thierry Neuville, získal podium a na vítězství mu chybělo jen málo. "Je to skvělý výsledek, ale přirozeně bych u něj rád byl." V Mexiku chce získat Sordo slušný bodový příděl. "Tuto rally znám hodně dobře. Sice jsem tam vloni nestartoval, ale v roce 2013 jsem dojel čtvrtý. Tomu odpovídající jsou moje očekávání, že budu blízko špičce."
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.