Už od svého vstupu do MS v rally budí Robert Kubica velkou pozornost. Zatímco někteří od něj očekávají rychlé úspěchy, tak Polák si dává jiné cíle.
Robert Kubica ve Formuli 1 platil za muže budoucnosti. Pak ale přišla jeho škaredá nehoda v rally. Přitom nejen v testech před sezonou 2011 ve Formuli 1 v Renaultu vypadaly jeho výkony více než slibně. Pak ale přišla Rally Ronde di Andora a Kubicova nehoda, při které projelo svodidlo vnitřkem jeho auta a několikrát zlámalo jeho pravou ruku a nohu. Pravou ruku mu museli doktoři zachraňovat v několika hodinové operaci.
O tom, že jeho ruka byla vážně poškozena svědčí i to, že do dnešního dne může řídit rally auta jen díky speciální úpravě řazení. Polák si ale neztěžuje, moc dobře ví, že může být rád, že přežil. Úplně šťastný ale zřejmě také není, byl totiž jedním z nejlepších v F1, kam by se v budoucnu někdy rád vrátil. Cesta bude ale dlouhá.
A tak se Robert vrhl na rallysport a dost lidí překvapil svým talentem, který jsme v MS už dlouho neviděli. Vloni získal titul ve WRC2, v lednu vyhrál úvodní soutěž ME, Jänner Rally, a pak přišly jeho oslnivé časy na Rally Monte Carlo. Nevyvarovaly se mu ale nehody, ale ruku na srdce, s těmi se museli vypořádat i ti nejlepší rally borci. Kubica narozdíl od nich ale stojí už od začátku své kariéry pod drobnohledem medií.
"Mimořádná očekávání a v krátkém čase velké věci. U mě ale určitě také záleží na tom, že ve Formuli 1 jsem platil za hodně rychlého a spolehlivého pilota. To znamená, že můžu jezdit hodně rychle a konstantně. Dát to ale dohromady je na rally mnohem těžší než na okruzích," říká Robert Kubica, který rally vidí především jako příležitost, jak minimalizovat omezení své ruky po nehodě. "Hodně lidí se dívá jen na výsledky. Mnohem důležitější než moje vítězství ve WRC2 a titul v MS je pro mě moje učební křivka a zlepšování výkonů. Je to hodně osobní zápas mezi mnou a mým tělem."
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?