Teploty pod nulou, sníh, vlhkost a sůl na silnicích – zima je těžké období nejen pro řidiče, ale i pro jejich auta. I když ta letošní začala mírně, dá se očekávat, že nejspíše přijde její doba, a tudíž i nastanou venkovní podmínky ovlivňující zavěšení nebo karosérii aut. Experti ze sítě ProfiAuto Service připravili seznam pěti nejčastějších zimních poruch, se kterými řidiči jezdí do autoservisu.
Kluzké silnice s výtluky a neopatrná jízda – pozor na zavěšeníMínusové teploty a sněžení mají zásadní vliv na stav silnic. Nejen tyto faktory ovlivňují stav zavěšení kol v automobilech. Jak odborníci poznamenávají, po zimě dochází k dalším problémům se zavěšením a řízením. Jde zejména o poškození v důsledku jízdy přes díry nebo na zasněženém obrubníku, který nešel vidět.
„Počasí bylo dosud mimořádně přívětivé. Je však třeba si uvědomit, že zima je stále před námi. Poruchy řízení nebo odpružení mohou být pro řidiče po určitou dobu nepostřehnutelné, zejména pokud podmínky pro jízdu na vozovce nejsou dobré. Jízda s nefunkční součástí zavěšení také obvykle negativně ovlivňuje jiné části systému a způsobuje závažnější závady,“ říká Lukáš Czauderna, expert ze společnosti ProfiAuto.
V zimě nemusí trpět pouze zavěšení – ohrožené jsou i pneumatiky a ráfkyJízda po dírách pokrytých sněhem nebo sněhem pokrytém obrubníku může být nebezpečná nejen pro tlumiče, ale i pro nápravu. Častými problémy, se kterými se řidiči v zimě v síti servisů ProfiAuto Service setkávají, jsou ohnuté ráfky, poškozené pneumatiky nebo rozhozená geometrie. Prvním příznakem poruchy jsou obvykle vibrace, které řidič cítí na volantu při řízení. Je dobré zvážit v tomto případě návštěvu odborníka, který zkontroluje stav kol a znovu je vyváží. V některých případech je pak nutné nastavit znovu i geometrii auta. Náklady na opravu vždy závisí na typu poruchy. Pokud řidič zničí ráfek, může stačit jeho narovnání, jindy je zapotřebí renovace. V extrémních případech musí řidiči také zvážit výměnu ráfku za nový.
„Je snadné poškodit samotnou pneumatiku na výtlucích nebo obrubnících. Vlivem silného nárazu se může struktura kordu pneumatiky zlomit, což obvykle vede k vyboulení na pneumatice. Jediným řešením této situace je pak výměna pneumatik za nové. Tato poškození by řidiči neměli nikdy podceňovat. Pneumatika je jediným prvkem automobilu, který má přímý kontakt s povrchem vozovky. V zimě by měl být prováděna častější kontrolu tlaku v pneumatikách. Nižší teploty tlak snižují. Proto by se s jejich příchodem měl zvýšit tlak o 0,2 baru. Když se naopak oteplí, je třeba se vrátit na požadovanou hodnotu. Tlak ovlivňuje trakci, brzdnou dráhu i životnost pneumatik,“ vysvětluje Lukáš Czauderna.
Sůl a kameny na silnici jsou nebezpečné pro karosérii i podvozekKdyž silničáři začnou odklízet sníh, přichází řada na sůl, malé kameny a štěrk. V těchto podmínkách je snadné auto poškodit. Škrábance na laku jsou běžné na kapotě, dolních částech dveří i podbězích kol. Malé trhliny nemusí být viditelné, ale vedou k většímu poškození, protože přes ně proniká vlhkost a všudypřítomná sůl, což vede ke korozi. V případě závažného poškození karoserie, podvozku nebo ohniska koroze požádejte odborníka o radu. Ten vám jistě řekne, jak automobil chránit nebo opravit vzniklé poškození. Někdy stačí sušení, čištění a speciální přípravná vrstva na poškozená místa, která pomůže přežít zimu a vyčkat na důkladnější jarní opravy. V extrémních případech je nutná okamžitá akce.
„V zimním období se vyplatí chránit karoserii před poškozením. Nejlevnějším, ale také nejméně účinným prostředkem, je nanesení tvrdého vosku. Utěsnění laku keramickým povlakem je trvanlivější, ale také dražší varianta. Mezi žádané varianty patří i zabalení auta průhlednou ochrannou fólií. Tato investice sice není levná, ale není potřeba zabalit celé auto. Můžete se omezit pouze na zajištění citlivých míst (přední nárazník, kapota nebo spodní část dveří). V těchto případech se už nejedná o tak vysoký výdaj,“ říká expert z ProfiAuto.
Zimní nedostatek energie – problémy s bateriíNízké teploty nebo vlhkost by neměly poškodit funkční a nabitou baterii. Problémy se objevují, až když se začne baterie vybíjet. Průměrná životnost baterie je čtyři až pět let, ale stane se, že její konec přijde i po dvou letech. Baterie, která je již silně opotřebovaná, začne při nízkých teplotách způsobovat problémy při startování. Nejčastěji stačí baterii připojit k nabíječce a nabít, aby znovu fungovala. Pokud se však baterie často vybíjí, je čas popřemýšlet o nové. Baterie, které se dají koupit v automobilových obchodech, jsou bezúdržbové a mají tzv. „kouzelné oko“ uvnitř krytu. To umožňuje ovládat stav nabití baterie. Zelená znamená, že je vše v pořádku, černá, že je potřeba nabíjet, a žlutá nebo bílá navrhuje nahrazení za novou.
Pokud se ponechá automobil se zapnutými světly, hrozí poškození i nové baterie, která se vybije. Elektrolyt v takové baterii velmi rychle zamrzne a zařízení pak lze pouze vyměnit.
Systém propojených nádob – jak baterie, tak startérMezi komponenty, které jsou velmi citlivé na nízké teploty a vlhkost, patří také startér. Jedná se o zařízení připojené přímo k baterii. Startér spotřebovává při startování motoru proud, proto je důležité, aby baterie byla funkční. Pokud se při spouštění motoru objeví praskliny nebo rýhy na baterii, měl by to být signál pro řidiče, že stojí za to vyhledat mechanika pro nezbytnou opravu.
„Startéry, které nejsou dostatečně chráněny před vnějšími faktory, mají vyšší míru poruchovosti. Korodují u nich kontakty, které generují odpory, a proto je obtížné napájet startér proudem. Existují také případy zamrznutí zařízení. Zde může pomoci několikrát auto nastartovat a vypnout. Doba spuštění by neměla přesáhnout 12 sekund, protože se pak může baterie vybít. Příliš viskózní olej může také způsobit problémy se startováním, protože způsobuje větší odpor v motoru. Bohužel majitelé starých automobilů šetří a přecházejí na polosyntetický nebo dokonce minerální olej, což může v konečném důsledku znemožnit startování auta,“ dodává Lukáš Czauderna.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.