Společnost Ford Motor Company využívá nástroj, jenž designérům umožňuje okamžitě prohlížet návrhy interiéru ze sedadla řidiče nebo z kteréhokoli jiného místa ve voze, navíc v 3D nebo ve virtuální realitě.
Dříve designéři kreslili dvourouzměrné skici, podle nichž se potom v počítačích tvořily trojrozměrné CAD modely. Ford zavedl novou metodu v duchu koncepce nového přístupu, nazvaného Human-Centric Design.
„360stupňové skicování nám umožňuje prohlížet si palubní desku, dveře, sedadla i středovou konzolu pohromadě a lépe vidět, jak na sebe jednotlivé prvky navazují,“ říká Nicolas Fourny, designér interiérů ve Ford of Europe.
Technologii 360° skicování si vyvinulo designérské středisko Fordu v německém Kolíně nad Rýnem a již ji integrovalo do procesu navrhování nových modelů. Fourny a jeho tým využívají k dosažení realističtějšího efektu také animace, které osvítí palubní desku a obrazovku a také vdechnou do každé skici určitou atmosféru.
Vykreslení interiéru tímto způsobem umožňuje lépe posoudit, jak lze upravit výšku a šířku sedadel; ověřit, jaký budou mít jednotliví cestující z vozu výhled; měnit rozměry a umístění prvků na stropní výplni; a navíc experimentovat s barvami, materiály a tvary.
Fourneyho k vytvoření skicovacího nástroje inspirovaly počítačové hry toho typu, v němž hráč vytváří svět, ve kterém se potom pohybuje, někdy i ve virtuální realitě. Díky 360° skicování lze vyzkoušet první interakci mezi pozorovatelem a interiérem ještě před fází CAD modelování.
V letošním roce zavedl Ford jako první výrobce automobilů do svého designérského procesu Gravity Sketch – 3D nástroj virtuální reality, jenž designérům umožňuje vytvářet návrhy lépe zohledňující potřeby člověka.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?