Willys CJ-3B se na trh dostal v roce 1953, už tehdy však šlo jen o modifikaci 13 let starého vozu. Píše se rok 2019 a teprve teď se poslední varianta CJ-3B chystá do důchodu. Ještě než se tomu tak stane, dostane Thar jednu finální limitovanou edici.
Legendární Jeep Willys zná téměř každý. Tvar jeho karosérie je jedním z nejikoničtějších designů automobilové historie a samotné jméno Jeep se stalo synonymem pro terénní vozy. Automobilka Jeep ostatně dodnes vyrábí vůz, který na původní druhoválečný stroj navazuje, i když kromě základního tvaru s ním už nemá nic společné. Přímý příbuzný starého Willysu však dodnes vzniká v Indii, jmenuje se Mahindra Thar a tento rok je zřejmě jeho posledním.
Willys CJ-3B byl pátou modifikací civilní verze vojenského Willys MB a začal se vyrábět v roce 1953. Technicky stále přímo vycházel z původního vozu ze 40. let, dostal však nový čtyřválec nazývaný Hurricane a kvůli jeho velikosti i vyšší kapotu. Právě tento model Willys Motors licencovali několika zahraničním automobilkám, včetně Mitsubishi a Mahindra & Mahindra. Zatímco původní CJ-3B se přestal vyrábět už v roce 1968, Japonci jej udrželi s postupnými modifikacemi ve výrobě jako Mitsubishi Jeep až do roku 1998.
Mahindra & Mahindra starý Willys prodávala pod svým jménem a kromě původních amerických variant produkovala i vlastní styly karosérie, všechny si však zachovaly vysokou a úzkou kapotu a masku se sedmi otvory. Také motory se v indické verzi lišily, Mahindra do svých verzí montovala nejčastěji dieselové čtyřválce původem od Peugeotu a benzínové čtyřválce od Isuzu. Poslední lehká modifikace CJ-3B přišla v roce 2010 a dostala i nové jméno, Mahindra Thar.
Thar přinesl i největši změny oproti původnímu CJ-3B, včetně nové kapoty a zejména výrazně modernizovaný interiér, který už v ničem nepřipomínal původní spartánský Willys a jeho deriváty. I přes všechny změny je však Thar v základu stále téměř totožný se CJ-3B. Poslední dobou už však popularita zastaralého designu začala upadat a Mahindra se rozhodla přijít s úplně novou generací, která se ukáže v roce 2020. Podle fotografií testovacích prototypů bude nástupce Tharu takovu indickou verzí Wrangleru, není však zřejmé, jestli využije zcela novou techniku.
Mahindra Thar se ale ještě rozloučí limitovanou edicí Thar 700, která vznikne jen v 700 kusech. Vozy budou dostupné jen ve dvou barvách, Napoli black a Aqua Marine a dostanou nové, 15" hliníkové disky. Na karosérii každého kusu bude plaketa limitované edice s podpisem Ananda Mahindry, předsedy správní rady Mahindry a vnuk zakladatele firmy. Pohon bude zajišťovat standardní 2,5 litrový dieselový čtyřválec vyvinutý u Mahindry. Cena poslední edice Tharu bude začínat na asi 324 tisících Kč.
I přes konec Mahindry Thar ale není kariéra vozu, který život začal jako Willys CJ-3B úplně u konce. Mahindra totiž vloni začala montovat pod názvem Mahindra Roxor variantu Tharu přímo v USA. Tamní varianta se navíc zbavila mnoha modifikací Tharu, včetně interiéru, který v Roxoru opět vypadá spíše jako u starého Willysu. Narozdíl od Tharu však Roxor není homologovaný jako silniční vozidlo a prodává se jen jako čtyřkolka do terénu. Vzhledem k náročným podmínkám pro homologaci v USA to ani navíc nevypadá, že by se zastaralý stroj někdy opět legálně na silnice mohl podívat.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.