Britská firma Blizzard postaví limitovanou sérii 15 sportovních vozů, které vychází z designu Bentley z 50. let. Bentley Blizzard, původní vůz který si vzala nová firma jako inspiraci, však nikdy nebyl vyráběn a je znám pouze z nákresů.
Bentley Blizzard byl navržen v 50. letech, jako konkurent tehdy nejrychlejšího auta světa, Jaguaru XK120. Lehký kabriolet s designem vycházejícím z tehdejších modelů Bentley se však do výroby nakonec nikdy nedostal, základní popis vozu však v brožuře vydal tehdejší šéf vývoje Ivan Evernden, navíc se dochovaly i nákresy designu.
Původní vůz měl vzniknout na upraveném podvozku tehdejšího Bentley Mark VI, vývoj však byl zastaven už v ranné fázi vedením firmy. Podle té byla budoucnost Bentley spíše v luxusních sedanech a pro lehký sporťák nebylo v nabídce místo.
Máte rádi auta? Hledáme nové lidi do redakce. Napište nám na redakce@autoroad.cz a staňte se naším redaktorem.
Právě tento vůz si ale vybrala nově založená firma Blizzard Motor Cars jako vzor pro svůj první model a také pro své jméno. Firmu založili v roce 2015 Stephen Pearson a jeho syn Christopher, kteří mají zkušenosti z práce pro výrobce sportovních motorů Chesman Motorsport a Jeremy Padgett, specialista na vozy Bentley a Rolls Royce. I přes chybějící údaje o technice se firmě podařilo postavit vůz, který opravdu vypadá jako zapomenutý model Bentley z 50. let. Je však postaven s ohledem na současné bezpečnostní normy.
I moderní vůz je postaven na upraveném podvozku Bentley Mark VI, s upraveným zavěšením a řízením. Motor pochází z Bentley Continental R-Type a je převrtaný na 4,9 litru z původních 4,5. Další úpravy motoru zahrnují hliníkové hlavy válců, kované písty či moderní zapalování. Na úpravách motoru se podílel i samotný Bentley, konkrétně pobočka Experimental Department. Přenos síly zajišťuje standardní čtyřstupňová manuální převodovka Bentley, zájemce ale může zvolit i pětirychlostní převodovku s moderní hydraulickou spojkou. Jízdní údaje zatím firma nezveřejnila.
Karosérie je vyráběna ručně z hliníkových panelů, interiér pak z ořešákového dřeva a sedačky čalouněny kůží Connoly. Dobově působící přístroje byly vyrobeny na zakázku firmou Smiths. Většina dílů je vyráběna přímo ve firmě, jejími 18 zaměstnanci, vše co nezvládnou sami pak pochází od britských dodavatelů. Blizzard Motor Cars tak chějí být naprosto nezávislí na dodavatelích ze zahraničí.
Blizzard Supreme Fifteen vznikne v sérii 15 kusů, z nichž první dva již byly představeny na letošním London Concours. Celá série už má však své zájemce, kteří za každý kus zaplatí více než 750 tisíc GBP, tedy asi 22 milionu korun.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.