Pokuta za poškrábání na tváři? „Chytré kamery" u silnic mají pořád své vady

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Auto Kelly
Antonín Marek , AutoRoad.cz 30. května 2019 16:49
Sdílej:

Na kamery hlídající rychlost už jsme si nejspíš všichni zvykli, v různých částech světa se však stále častěji objevují i mnohem sofistikovanější systémy, které by měly hlídat další závažné prohřešky řidičů - včetně telefonování za jízdy. Nedávný případ z Číny však jasně ukazuje, že i tyto „chytré" systémy mají své mouchy.

Zatímco dříve museli na naše prohřešky za volantem dohlížet policisté, dnes jich stále větší procento dokáží pokrýt kamery umístěné okolo silnic. I přes jejich vzrůstající sofistikovanost se však neustále ukazuje, že stroje nejsou neomylné a mnohdy mohou způsobit chybu, která při bližším ohledání působí až překvapivě směšně. Stejně jako v tomto případě, na který upozornil čínský web QLBW.

Ten upozornil na případ řidiče, z jehož jména známe pouze příjmení - Liu. Pan Liu se vydal 20 května na cesto svým Peugeotem, když ho okolo 7:20 ráno začalo svědit na tváři. Zcela přirozeně se tak chtěl podrbat, nicméně právě v tu chvíli míjel bezpečnostní kameru, která jeho pohyb vyhodnotila jako telefonování za jízdy. A pořídila mu velice pěkný snímek, který je k vidění třeba zde.

Za pár dnů pak pan Liu dostal výzvu k zaplacení pokuty 50 Juanů (cca 140 Kč) a také informaci o připsání dvou bodů. S tím se nechtěl smířit a tak se nejprve pokoušel celou věc vyřešit po telefonu. To se mu ale nepovedlo a tak se o svůj příběh nejprve podělil prostřednictvím čínské sociální sítě Sina Weibo a následně se vydal věc řešit na policii.

Policisté nakonec pokutu zrušili a připsané body řidiči odebrali. Prozradili mu také, že umělá inteligence v systému je naučená sledovat určitý pohyb, který svou rukou skvěle napodobil. A proto počítač jeho jednání vyhodnotil jako telefonování za volantem.

A zatímco mnozí se tomu smějí, nemalá část lidí upozorňuje na skutečnost, jak je podobné systémy připravují o soukromí, dodává BBC, která se úsměvnému incidentu také věnovala. Přitom právě Velká Británie je známá jako země s jedním z nejvyšších počtů bezpečnostních kamer.

Kamery, které mnohdy bývají vybaveny různými systémy umělé inteligence, jsou přitom schopny vyhodnocovat mnohdy i detaily jako pohlaví, věk, rasu, atd. A i přes tyto pokročilé schopnosti stále chybují a tím nás svým způsobem připravují o soukromí.

Stalo se
Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

Představen nejchytřejší Mercedes-Benz CLA v historii. AI mu dala hlas i úsměv

Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.

Trh s elektromobily
Zlaté logo na Xiaomi SU7 Ultra láká zloděje! Emblémy mizí hned po uvedení na trh

Xiaomi SU7 Ultra dostalo zlaté logo. Emblémy záhadně mizí

Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.

Testy aut
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris facelift – kapesní raketa se závodní DNA znovu a lépe

Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?