Nedávno jsme vám ukázali první čínské elektrické SUV, které si můžete pořídit v EU. Link Tour K-ONE je ale bohužel zřejmě odsouzen k neúspěchu, protože za svou cenu nenabídne lepší auto než je třeba Hyundai Kona Electric. Dnes tu ale máme mnohem nadějnějšího kandidáta.
JAC iEV7S je čistě elektrické SUV velikosti Hyundaie Kony, které se v Číně vyrábí od roku 2018 a je postaveno na základě spalovacího JAC Refine S2. Autmobilka JAC má s elektrickými vozy bohaté zkušenosti a nabízí celou modelovou řadu, která je v Číně velmi úspěšná, některé modely patří mezi ty vůbec nejprodávanější elektromobily v Číně.
Tento konkrétní model si také vybral Volkswagen jako základ pro první model své nové značky SOL. Ta patří pod joint-venture německého výrobce právě s JAC a má nabízet pouze elektrické vozy. První model, Sol E20X, je iEV7S s pozměněným designem karosérie, připomínajícím současný styl Seatu. Všechna technika však zůstala nezměněna, stejně tak i design interiéru.
Úspěchu JAC jako výrobce elektromobilů se není možno divit, v Číně se totiž elektrické JAC nabízí za velmi nízké ceny, model iEV7S začíná na 315 tisíc Kč. Jeho technické údaje přitom nejsou vůbec špatné. Elektrický motor nabízí výkon 125 koní, přenášený na přední nápravu. Akumulátr o kapcitě 42,8 kWh umožňuje dojezd kolem 320 km, k dispozici je i větší 49,5 kWh akumulátor, zyvšující dojezd na 400 km. S použitím rapdiní nabíječky je možné nabít baterii z nuly na 80 % kolem 45 minut, na pomalé nabíječce trvá dobití do plné kapacity kolem 7 hodin. Zrychlení z nuly na sto za 12 sekund a maximální rychlost 130 km/h nejsou zrovna úchvatné, pro levné elektromobily je toto ale standard.
I přes původ v postarším SUV nevypadá JAC iEV7S špatně. Karosérie není příliš nápaditá a zapadá mezi záplavami podobných levných SUV, nejde však o kopii žádného jiného vozu a konzervativním evropanům by mohla sednou lépe než některé extavagantní čínské vozy. elektrický pohon prozrazuje jak uzavřená maska, tak především modré prvky na karosérii, zejména lem na přídi, kolem prahů a také zpětné zrcátka.
V interiéru jde JAC také spíše konzervativní cestou, dvoubarevné přístrojovce dominuje displej infotainmentu, přístrojový štít před řidičem je polodigitální. Výbava je pro čínský vůz tradičně docela bohatá, už v základu má iEV7S 360° parkovací kameru, automatickou klimatizace, 8" displej infotainmentu, kožené čalounění či palubní čističku vzduchu.
Nedávno byl JAC iEV7S schválen pro prodej v Belgii a několik kusů již dorazilo do autosalonů v zemi a bylo otestováno tamními novináři. Ti si vůz docela pochvalovali, reálný dojezd se má pohybovat kolem 250 km, zřejmě pro verzi s menší baterií, interiér je realitvně kvalitní až na menší nedostatky s lícováním. Jako elektromobil do města a blízkého okolí je prý JAC iEV7S ideálním kandidátem. V Belgii se iEV7S nabízí za 28 tisíc EUR, tedy asi 725 tisíc Kč. Ve srovnání s konkurenty, kterých zatím moc není, tedy dosti výhodná cena. Pro srovnání, Hyundai Kona Electric s menším 39,2 kWh akumulátorem začíná na 924 tisíc Kč a Link Tour K-ONE na 980 tisících. Kromě Belgie se nový JAC začíná prodávat také na dalších evropských trzích mimo EU, jako Ukrajina nebo Rusko.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.