Svátek milovníků GTI se blíží. Co nabídne letošní Setkání u jezera Wörthersee?

Tradiční Setkání GTI přiláká do Rakouska jako vždy desetitisíce návštěvníků
Tradiční Setkání GTI přiláká do Rakouska jako vždy desetitisíce návštěvníků, foto: Volkswagen
Antonín Marek , AutoRoad.cz 27. května 2019 14:05
Sdílej:

Rakouskému Reifnitzu vládne po celý rok naprostá idyla, ale jednou za rok se tato poklidná obec u jezera Wörthersee stává dějištěm velké oslavy automobilové vášně. I v letošním roce se vydají tisíce fanoušků do Alp na největší setkání GTI, které se uskuteční od 29. května do 1. června. Mezi hlavní témata letošního roku patří globální společenství fanoušků značky Volkswagen, pozoruhodné novinky v aktuální produktové řadě a oblast motoristického sportu.

Velkolepý svátek pro fanoušky automobilů všech generací, majitele vozů GTI, ale i jiných modelů a mnoha kuriozit, přispívá k udržování kultu „GTI“ na celém světě. Volkswagen proto pozval nadšence z Austrálie, Číny, Malajsie, Středního východu a USA, aby prezentovali svá vozidla i své nápady na téma GTI. Během tematických dnů s rozmanitým programem bude pozornost zaměřena vždy na jednu zemi.

Volkswagen kromě toho představí na břehu jezera Wörthersee aktuální novinky ve své nabídce sportovních modelů. Mezi ně patří sériově vyráběný Golf GTI TCR1) s nejvyšším výkonem 213 kW/290 k, který zrychlí z nuly na 100 km/h za 5,6 sekundy. Nebude chybět ani jeho „vzor“, závodní verze, připravená divizí Volkswagen Motorsport, o výkonu 257 kW/350 k pro mezinárodní mistrovství WTCR. Dalším skvostem je T-Roc R2). Vysokovýkonná varianta aktuálního modelu T-Roc přesvědčí kombinací lifestylového pojetí a sportovního charakteru. Její čtyřválec TSI je vyladěn na 221 kW/300 k a 400 N.m. Vývoj a testování modelu T-Roc R zajistil Volkswagen R, dceřiná firma společnosti Volkswagen AG, zaměřená na vysokovýkonné automobily.

Volkswagen bude u jezera Wörthersee prezentovat také téma elektrické mobility, a to závodním vozem ID.R. První zcela elektricky poháněný závodní automobil značky Volkswagen poskytuje nejvyšší výkon 500 kW (680 k) a v uplynulém roce stanovil nový rekord pro elektromobily v legendárním závodě do vrchu na Pikes Peak (Colorado/USA). Tým Volkswagen Motorsport se v současnosti připravuje na novou výzvu. Jeho cílem je překonat rekordní čas na kolo pro elektromobily na náročné Severní smyčce Nürburgringu.

Pestrý program na hlavním pódiu

Sportovní program nabídnou na Setkání GTI také Benny Leuchter, tvář značky Volkswagen a jezdec v mistrovství FIA WTCR, a Jasmin Preisig, účastnice 24h závodu na Nürburgringu v týmu „Girls only GTI TCR Team“. Akcí budou doprovázet moderátoři Miriam Höller a Sidney Hoffmann. Kromě mnoha výjimečných modelů Volkswagen čekají na návštěvníky další atrakce. V neposlední řadě oslaví u jezera Wörthersee světovou premiéru fascinující projekty vozidel studentů z Cvikova a Wolfsburgu. Studenti Volkswagenu sami vyrobili koncepční vozy3) podle vlastních nápadů.

Dlouhá tradice

Setkání GTI u jezera Wörthersee mají dlouhou tradici. Fanoušci GTI se v rakouské obci Reifnitz/Maria Wörth poprvé sešli již v roce 1982. Od té doby se akce stala nejen atrakcí pro fanoušky automobilů a prezentací vozidel, ale také skutečnou slavností pro širokou veřejnost, která se koná vždy po dobu čtyř dnů, od středy před svátkem Nanebevstoupení Páně do následujícího víkendu. Letos se setkání koná již poosmatřicáté. Více informací, včetně termínů a programu, naleznou návštěvníci na webových stránkách.

Stalo se
Testy aut
DS3 Performance Line Hybrid

DS3 Performance Line Hybrid – stylovka do města, která mi nesluší

Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?

Novinky
Kia Sportage (2026)

Kia Sportage (2026): Láká na facelift s Netflixem, hlasovým ovládáním a hybridem s předním náhonem

Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.

Novinky
BMW Speedtop

BMW Speedtop (2025) bere dech. Toto krásné kombi půjde skutečně do výroby

BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.

Novinky
Toyota Aygo X (2025)

Stylovější, silnější, úspornější. Toyota Aygo X z Kolína překvapila hybridem a technikou z Yarisu

Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.