Mezi výrobci exkluzivních hypersportů se před pár lety rozběhl závod, který má velmi ambiciozní cíl - pokořit rychlost 300 mil v hodině, tedy cca 482 km/h. Jedním z dlouhodobě nejaktivnějších adeptů na pokoření této magické hranice je pak americká společnost Hennnesy se svým modelem Venom F5.
Texaská společnost, která se převážně věnuje úpravám vozidel, představila model Venom F5 již v roce 2017 a od té doby ho prezentovala na několika akcích v USA i Evropě. Prezentovaný model byl však pouze konceptem a na informace o stavbě produkčního konceptu se zatím jen čekalo. Až do teď.
John Hennessey, šéf společnosti, totiž během nedávného podcastu radostně oznámil, že již byly zahájeny práce na stavbě prvního karbonového šasi. Pro Hennessey se jedná o velký krok kupředu, neboť předchozí model Venom GT byl postaven na šasi Lotusu, čímž si automobilka ušetřila dost práce i peněz.
A jakkoliv i Venom GT fungoval skvěle, Venom F5 zkrátka cílí o dost výš a tak z mnoha důvodů potřeboval vlastní specifické šasi. Podle Johna bychom se v příštích dvou až těch měsících měli dočkat prvních fotografií a možná i videí z jeho stavby, takže se určitě vyplatí sledovat Hennessy na sociálních sítích.
Po dokončení šasi pak přijde čas na instalaci motoru, kterým by měl být twin-turbo 7,6 motor V8 schopný generovat až 1600 koní a 1300 Nm točivého momentu. John Hennessey se však již v minulosti nechal slyšet, že motor byl již testován i na výkon 2 000 koní.
Vzhledem k vysokému výkonu a aerodynamicky vyhlížející karoserii pak není divu, že si Hennessey brousí zuby na pokoření rychlostního rekordu 300 mil v hodině, což je cca 482 km/h. Některé spekulace pak hovoří dokonce o dosažení maximální rychlosti 500 km/h.
Hennessey však není jedinou značkou, která má takto ambiciozní cíle. Na překonání rychlostní hranice 300 mil v hodině si totiž brousí zuby i švédská automobilka Koenigsegg se svým nedávno představeným modelem Jesko a americká automobilka SSC (Shelby SuperCars) s modelem Tuatara.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?