V Číně jsou elektrická auta poslední dobou na prudkém vzestupu a asi nenajdete automobilku, která nějaké nemá v nabídce. Na vrcholu popularity jsou samozřejmě elektrická SUV a jedno takové je už na cestě do Evropy.
I přes obrovskou nabídku modelů v Číně a rostoucí ambice tamních automobilek a především startupů, které chtějí všechny porazit Teslu a dobít svět, se zatím do EU nic moc zajímavého nedostalo. Nabídka elektrických vozů z Číny se v EU omezuje na malé LSEV jako Zhidou nebo Yogomo, jedno elektrické a docela drahé SUV a pár užitkových vozů. Jednou z elektrických dodávek dostupných v Evropě je třeba Maxus EV80 automobilky SAIC. A právě SAIC ještě letos zahájí prodej svého elektrického SUV MG EZS na evropském trhu.
MG ZS je druhé SUV dříve slavné britské značky, která po kolapsu MG Rover přešla do rukou Číňanů. V Číně ale automobilka zažila úspěšné znovuzrození, v současnosti nabízí pět modelů a úspěšné své vozy vyváží i mimo Čínu. Kromě své dřívější domoviny se MG prodávají i třeba v Austrálii, na Novém Zélandě a mnoha rozvojových trzích.
Spalovací verze modelu se už delší dobu prodává i v Británii, kde patří mezi nejlevnější SUV na trhu a v recenzích je popisováno jako konkurenceschopný vůz s kvalitním interiérem a spoustou místa. A právě elektrická verze se představí už za týden na autosalonu v Londýně. Britská pobočka MG navíc už registrovala více než 800 zájemců o nadcházející model, který se v Británii začne prodávat 1. záři 2019.
V Číně se už ale elektrické MG nějakou dobu prodává, proto se můžeme už teď podívat na jeho techniku. Všechny verze EZS nabídnou elektrický motor nad přední nápravou, s výkonem 110 kW a 350 Nm. Akumulátor v podlaze má kapacitu 44,5 kWh, vůz tedy nabídne dojezd kolem 335 kilometrů. Díky okamžitě dostupnému maximálnímu točivému momentu zrychlí 1,5 tuny těžké vozidlo z nuly na sto jen 7,9 sekundy.
Čínské vozy na evropském trhu obvykle nabízí bohatou výbavu za cenu konkurenčních modelů v základu. Dá se očekávat, že MG EZS na tom bude podobně, informace o ceně a dostupných výbavách se ale dozvíme až za týden na evropské premíéře v Londýně.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.