Ještě začátkem týdne se zdálo, že to má značka Smart spočítané. Automobilka Daimler se však rozhodla dát ji ještě jednu šanci. Nově spojila síly s čínským automobilovým Gigantem Geely, se kterým se pustí do další transformace Smartu v čistě elektrickou značku.
Automobilka Smart snad nikdy nedosahovala takových výsledků, jaké by si mateřský Daimler přál. V posledních letech se však ze Smartu začala stávat černá díra na peníze, která ročně stále stovky milionů dolarů. Navíc reálně hrozilo, že projekt opustí i automobilka Renault, která se Smartem spolupracovala a získala tak platformu pro model Twingo.
Reálně tedy hrozilo, že značka Smart zanikne. Ostatně i nastupující nový šéf značky se k tématu budoucnosti Smart vyjádřil dost nesmlouvavě. Dnes však z automobilky přicházejí zprávy, které jistě každého příznivce stylových městských mikro-automobilů potěší. Smart dostává další šanci.
Daimler totiž spojil síly s vlastníkem Lotus a Volvo, kterým je čínský gigant Geely. Obě společnosti by měly vstoupit do Joint Venture s podílem 50:50 a vybudovat v Číně nový závod, kde se budou vyrábět už jen pouze elektrické a zcela bezemisní vozy Smart.
Jejich design by měl mít na starost Mercedes, zatímco techniku zajistí Geely. První výsledky spolupráce by se měly objevit na trhu okolo roku 2022 a mohlo by se jednat o skutečně zajímavé stroje. Jen pro připomenutí - Geely je vlastníkem i značky Polestar, jejíž nedávno představený model Polestar 2 byl okamžitě titulován vážným konkurentem Tesly Model 3.
Kromě toho však čeká Smart ještě jedna zásadní novinka. Zatímco dnes je považován za výrobce pouze nejmenších automobilů, které spadají do tzv. A-segmentu, v příštím desetiletí se dočkáme nového modelu z B-segmentu, tedy malých automobilů. Smart by tak mohl začít konkurovat modelům jako VW Polo, Renault Clio nebo Ford Fiesta. Pod kapotou však bude mít čistě elektrický pohon.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?