ZAZ Záporožec má v Rusku a okolních zemí podobnou pověst jako u nás Trabant, tedy levného socialistického vozítka se smradlavým motorem a malým výkonem. Stejně jako Trabant i Záporožec je ale častým cílem všemožných bizarních úprav.
Druhá generace Záporožce se začala v ukrajinské továrně ve městě Záporoží vyrábět už v roce 1966. První verze dostala pod zadní kapotu vzduchem chlazený čtyřválec o objemu 0,9 litru, který na zadní nápravu posílal výkon 30 koní, později se začala nabízet i silnější verze s 1,2 litrovou variantou stejného motoru. V roce 1971 vyjela modernizovaná verze ZAZ 968, která však ze začátku dostávala stejný 1,2 litrový motor jako ta předchozí, až v roce 1979 se do nabídky dostala také 50 koňová varianta vzduchem chlazeného čtyřválce. Během 28 let své producke se tedy Záporožec nemohl nikdy ani přiblížit označením jako výkonný nebo rychlý, vždy šlo o to nejlevnější lidové vozidlo pro sovětský lid.
I přesto si Záporožce, konkrétně jeho modernizovanou verzi ZAZ 968M, jako základ pro svoji stavbu vybrali dva ruští blogeři. Jejich ambice přitom nebyly úplně malé, do malinkého Záporožce se totiž rozhodli napasovat dvoulitrový atmosférický boxer EJ202 SOHC z JDM verze Subaru Forester první generace. Ten ve standardní verzi dodává výkon 138 koní, pro sovětský stroj je to tedy pořádný upgrade.
Mohlo by se zdát, že tak velký motor se do malého Zazu nemůže vejít, při montáži však Rusové zjistili, že pootočený o 180 ° pasuje na stejné úchyty jako původní čtyřválec. Místo původní převodovky ze Subaru se blogeři rozhodli přivařit čtyřstupňovou manuální převodovku z dieselové verze VW Transporter. Mnohem výkonější, vodou chlazený motor umístěný vzadu by samozřejmě měl problémy s chlazením, původnímu Záporožci stačily jen průduchy po stranách zadních blatníků. Stavitelé tedy použili dva chladiče ze Smartu, připevněné vedle sebe u pravého průduchu v blatníku.
To vše se povedlo úspěšně naistalovat do vozu a proběhly jízdy se zatím ne úplně dokončeným vozem, při jedné z nich ale řidič bohužel se Záporožcem naboural do zdi. Blogeři se však rozhodli pokračovat a sehnali si další Záporožec, tentokrát starší verzi ZAZ 968, ještě s charakteristickými uchy na blatnících. Do toho se nastěhovala stejná technika jako do předchozího pokusu. Zadní zavěšení zůstalo původní, nově však vůz dostal poloosy z Golfu a mnohem větší brzdy z VW Passat, vepředu pak zavěšení z BMW a brzdy z Lady. Problematickým se ukázalo umístění řadící páky, vzhledem k nedostatku místa v karosérii a také umístění převodovky po pravé straně vozu. V prvním pokusu tak blogeři museli obětovat obě sedačky po pravé straně vozu, při druhém pokusu se však podařilo vyrobit systém který se vejde nad středový tunel a zachovává tak všechny čtyři místa pro pasažéry.
Karosérie Záporožce, kterou si blogeři vybrali pro svůj projekt, byla po dekádách provozu v poněkud tragickém stavu. Rezavý byl snad každý panel karosérie a lak také ukazoval léta strávená na ruských ulicích. Až po kompletní výměně techniky tak ZAZ zamířil ke karosáři, kde byla provedena renovace. Zde vůz dostal novou modrou barvu, známou z ostrých Subaru a také nezbytné zlaté disky a logo po stranách, zobrazující souhvězdí Plejád, které daly Subaru jméno. I přes kompletní výměnu pohonu, která z pomalého kouřícího vozítka udělala sportovní sedan, se v Rusku Záporožec může i nadále legálně provozovat na silnicích.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?