Značka Bugatti je synonymem luxusu, který si může dovolit jen hrstka vyvolených. Před časem se však objevily informace, podle kterých automobilka zvažuje vývoj dostupnějšího modelu, který by mohl dostat elektrický pohonný systém. A z Velké Británie nyní přichází první spekulace o jeho jménu i technice.
Podle informací britského CAR Magazine by automobilka mohla pro nový model oprášit název Royale, který nese jeden z jejích nejslavnějších modelů. Type 41 Royale byl jednou z nejluxusnějších limuzín své doby a také vlajkovou lodí automobilky. Výroba probíhala od roku 1927 do roku 1933, dohromady však vniklo pouze 7 modelů. A jejich hodnota je dnes v řádech milionů dolarů.
Moderní provedení modelu Royale by také mělo být prémiovým sedanem, nicméně tentokrát už ne tak zcela unikátním. Jako základ by totiž mohla být použita prodloužená platforma J1, kterou využívá i elektrické Porsche Taycan. Kvůli větším rozměrům se však počítá i s nárůstem váhy a tak bude nejspíš automobilka nucena využívat ve velkém karbon a další lehké materiály, což by mělo pomoci udržet váhu pod kontrolou.
Pohon by podle magazínu CAR měly zajišťovat hned tři elektromotory, které budou na všechna kola posílat okolo 880 koní. O velikosti baterií a hodnotách dojezdu zatím nepadlo ani slovo, nicméně i to má dobrý důvod. Očekává se totiž, že model dorazí na trh nejdříve v roce 2023, kdy už by mohla být dostupná technologie baterií s pevným elektrolytem. A to by pro Bugatti znamenalo odstranění nejpalčivějších problémů elektromobility.
Design exteriéru by měl navazovat na současné modely jako Chiron, současně by se však měly objevovat i retro prvky, které budou převzaty z originálního Type 41. Interiér pak bezesporu nabídne prémiové materiály a široké možnosti přizpůsobení přímo na přání zákazníka. Samozřejmostí pak bude uplatnění nejmodernějších technologií, přičemž spekulace zmiňují i systém autonomního řízení na 4. úrovni.
Jedním z nejzajímavějších aspektů by však měla být cena, která by podle současných odhadů měla startovat okolo 700 000 euro, tedy necelých 18 milionů korun. To je sice ve srovnání s rivaly typu Rolls-Royce či Bentley stále hodně, na poměry Bugatti je to však výrazný pokles. Zvláště pokud uvážíme, že nižší cena by se neměla nijak podepsat na luxusu nebo nadšení z jízdy.
Ve spekulacích ohledně nového modelu Royale také magazín CAR několikrát zmínil starší koncept 16C Galibier, který byl prvním pokusem automobilky ukázat budoucí praktičtější vůz. O jeho výrobě se spekulovalo již mnohokrát, nakonec se však informace nikdy nepotvrdily. Nyní by ale koncept mohl ožít alespoň částečně - a to svým tvarem.
Stále totiž není úplně jasné, jaký karosářský styl si automobilka pro nový model vybere. Ačkoliv se nejčastěji spekuluje o sedanu, ve hře je i pětidveřový fastback a nabízí se i další stylová karosářská provedení, která jsou dnes v módě. Tak jako tak si ale na první konkrétnější informace ještě budeme muset nějaký ten pátek počkat.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.