Podle oficiálního vyjádření automobilky se jedná o restrukturalizaci globální výrobní sítě. Podle tiskové zprávy chce společnost „urychlit svůj závazek k elektrifikaci automobilů a to v reakci na nepředvídatelné změny v globálním automobilovém průmyslu," jak citoval web CarScoops, který na zprávu upozornil.
„Významné výzvy v elektrifikaci budou znamenat, že společnost Honda přehodnotí své celosvětové výrobní operace a zaměří se na výrobu v regionech, kde očekává vysoký objem produkce." O Brexitu tedy oficiálně ani slovo, přesto každý tuší, odkud vítr vane. Již během prvních náznaků Brexitu bez dohody totiž automobilka naznačila, že by mohlo dojí k výrazným dopadům na její produkci.
Svým zaměstnancům Honda oznámila, že továrnu ve Swindonu uzavře až v roce 2021 - po ukončení výrobních cyklů právě vyráběných modelů. V současnosti je továrna zodpovědná za celosvětovou produkci jak desáté generace Hondy Civic, tak za produkci její výkonné varianty Civic Type R.
Pro britský automobilový průmysl bude odchod Hondy celkem znatelnou ránou. Roční produkce továrny se totiž pohybuje okolo 150 000 automobilů a zaměstnává okolo 3 500 lidí. Pro dotčené zaměstnance Honda připravuje konzultace, výše postavených manažerů se však odchod zřejmě nedotkne. Evropské ředitelství Hondy totiž i nadále zůstává ve Velké Británii.
Kromě zpráv o uzavření továrny ve Swindonu však tisková zpráva přinesla ještě další novinky, které se týkají výrobní restrukturalizace. V roce 2021 tak bude ukončena výroba Hondy Civic Sedan, která se v současnosti vyrábí v tureckém závodu Gebze. Samotný závod, který produkuje cca 38 000 automobilů ročně, však zatím zůstává.