Není to tak dlouho, co jsme vás informovali o spekulacích ohledně nové vlajkové lodi ostrých modelů Hyundai N, kterou by se mělo stát SUV Tucson N. Podle nejnovějších spekulací se však v roce 2020 dočkáme ještě jednoho nového modelu s N ve znaku - modelu i20 N, který by se měl pokusit vzít vítr z plachet modelům jako Ford Fiesta ST nebo Volkswagen Polo GTI.
Když Hyundai v roce 2017 odhalila svůj první ostrý model i30 N, nikdo z nás pravděpodobně netušil, jak obrovský to bude pro automobilku úspěch. Její oddělení zaměřené na výkonný modely bylo zavaleno chválou z úst expertů i nadšenců a tak není divu, že se konstruktéři plni nadšení pouští do dalších slibných projektů.
Rok 2019 bude sice pro ostré modely Hyundai s označením N chudší, stále se však můžeme těšit z praktičtějšího ostrého modelu i30 Fastback N, který na náš trh teprve dorazí. Za menší pauzou mezi představováním nových modelů N však nehledejte nic jiného, než jen snahu automobilky více se zaměřit na elektrifikaci, tedy na modely jako Kona Electric a Ioniq.
Podle nejvnovějších spekulací od zdroje přímo z automobilky, které publikoval web AutoCar.co.cuk, bychom se však v roce následujícím měli dočkat další zajímavé premiéry. Podle dostupných informací by se totiž příštím ostrým modelem mělo stát právě supermini i20 N, které by mohlo být představeno již z kraje roku 2020. Původní plány sice mluvily o představení již v roce 2018, ovšem elektromobilita byla pro automobilku zřejmě důležitější.
Dá se předpokládat, že úpravy modelu i20 N proběhnou ve stejném duchu, jako tomu bylo u i30 N. Kromě vyššího výkonu se tak dá počítat s vyztuženou karoserií, výkonnějšími brzdami, nižším a tužším podvozkem, upraveným řízením, atd.
Pod kapotu by se mohlo nastěhovat hned několik zajímavých motorů, podle AutoCar.co.uk však automobilka nejspíš sáhne po 1.6 litrovém přeplňovaném T-GDI. Ten pod kapotou modelu Tucson nabízí okolo 180 koní, v případě ostré varianty se však dá počítat s naladěním alespoň na 200 koní, aby mohl vůz konkurovat ověřeným modelům typu Ford Fiesta ST nebo Volkswagen Golf GTI.
Až po i20 N bychom se pak měli dočkat i nedávno avizovaného Tucsonu N, který by měl kromě pohonu všech kol nabídnout výkon přes 300 koňských sil. Kdy přesně se budoucího konkurenta modelů jako Cupra Ateca či T-Roc R dočkáme není jisté, podle AutoCar by však mohl být představen během pár měsíců po i20 N.
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.