Popularita karavanů a obytných automobilů je v poslední době na opět na vzestupu, ovšem jejich ceny jsou mnohdy astronomické. Známý rusky YouTuber Vlad z kanálu Garage 54 proto opět přišel s vlastním svérázným řešením, kterým se tentokrát stal UAZ-452, někdy také označovaný jako Buchanka či Tabletka, přestavěný na pojízdný srub.
UAZ-452, lidově označovaný Buchanka či Tabletka, je skutečně legendárním strojem, který si díky své odolnosti, spolehlivosti a terénním dovednostem zajistil výrobu trvající od roku 1965 až dodnes. A to je i na poměry ruského automobilového průmyslu skutečně působivé, vždyť i produkce dodnes vyráběné Lady Niva začala "teprve" v roce 1977.
Buchanka se dodávala jak do armády, tak na civilní trh. V nabídce automobilky bylo několik provedení, počínaje tradiční dodávkou s dvěma místy a velkým úložným prostorem, přes sanitku a pick-up až po mikrobus. Základem pro stavbu srubu se ale stala právě sanitka, do které se kdysi vyšlo až šest nosítek.
V tomto případě už má ale karoserie Buchanky to nejlepší za sebou a tak bylo rozhodnuto o její přestavbě na poctivý srub na kolech. Základem bylo samozřejmě odřezat všechny díly karoserie tak, aby z vozu zbyl v podstatě jen rám a část podlahy. Na podvozek byl následně přivařen speciální rám, který posloužil jako základ pro stavbu srubu z poctivých kulatin.
Jak je z videa patrné, rám byl svařován s maximální pečlivostí a rozhodně se nedá mluvit o poddimenzování. Ostatně na každé straně musel unést cca 14 klád, které k sobě byly spojovány pomocí pořádných hřebíků. Sekera a pila se zkrátka během stavby nezastavily. Nechybí však ani výřezy na okna a dveře.
Ještě před finálním dokončení prací však bylo potřeba zjistit, zda je tento koncept vůbec životaschopný a zda se rám pod vahou dřeva za jízdy nerozpadne. Vlad přitom konstrukci nijak nešetřil, prudce akceleroval a prudce brzdil. Výhled z vozu byl sice poněkud omezený, zejména v oblasti předních sloupků a kvůli absenci zrcátek, to mu ale nebránilo ani v tom, aby během pokusů s redukční převodovkou téměř postavil UAZ na zadní kola.
Po ověření „životaschopnosti" celé koncepce přišla na řadu výroba tradiční střechy, montáž podlahy a samozřejmě instalace oken a dveří. Na střechu byly položena asfaltové šindele, všechny větší mezery byly utěsněny montážní pěnou a kola uvnitř „obytného" prostoru dostala nové dřevěné podběhy.
Vůz by měl být podle všeho stále plně pojízdný a ovladatelný. Jízda je údajně komfortní, ačkoliv nejspíš nebude příliš rychlá. Nyní už tedy nezbývá než počkat, s čím nás Vlad překvapí v dalších videích, kdy se bude vybavovat interiér dodávky.
A pokud to příliš nepřežene a vůz extrémně neztěžkne, mohla by z toho být ještě působivá podívaná.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?