Šedesátá léta se v zámoří nesla v dost uvolněném duchu, který dal vzniknout jednomu velice zajímavému vozítku. Řeč je o ikonických plážových buginách VW Beach Buggy, které vznikaly odstrojením tradiční karoserie z lehce dostupného Volkswagenu Beetle a instalací jednoduché a lehké otevřené karoserie. A právě podobný koncept se Volkswagen rozhodl oživit a představit ve futuristické podobě na ženevském autosalonu.
Automobilka zatím odhalila pouze dvě fotografie, na kterých toho není příliš vidět. Už teď je ale jasné, že nové bugina určitě nebude vycházet z poslední generace Volkswagenu Beetle, který zanedlouho zcela zmizí z trhu. Místo toho sáhla automobilka po nové elektrické platformě MEB, na které mají vznikat všechny budoucí koncernové elektromobily.
Místo jednoduchého vzduchem chlazeného motoru u zadní nápravy nás tak čeká ryze tichý elektrický pohon, čímž bugina ztratí svůj zajímavý zvukový projev. Designově se však automobilka držela předlohy, nechybí kulatá světla, karoserie tradičních tvarů s otevřenou střechou, vyšší stavba podvozku a kola s pořádnými pneumatikami.
A zatímco dříve bylo moderní zdobit bugginy křiklavými metalickými barvami, u nového konceptu se Volkswagen rozhodl sáhnout raději po neonově zelené barvě, která však konceptu celkem sluší.
„Buggy je víc než jen auto, uvedl Klaus Bischoff, šéf-designér automobilky. „Je to živost a energie na čtyřech kolech. Tyto atributy jsou ztělesněny i v nové e-buggy, která ukazuje, jak může vypadat moderní a netradiční interpretace klasiky, a emocionální vazbu, kterou může elektrická mobilita vytvářet."
Zatím se jedná pouze u malou ukázku a tak nemáme k dispozici ani žádná technická data. Podle webu Motor1, který na novinku upozornil, je však primárním cílem tohoto konceptu poukázat na univerzálnost platformy MEB, než v lidech vyvolávat vlnu nostalgie a zjišťovat zájem o podobně laděné modely.
E-buggy je tak spíše demonstrací, jak výrazně by mohly čistě elektrické pohonné systémy změnit svět automobilů. U elektrické platformy MEB totiž není potřeba řešit problémy s dostatkem prostoru pro výfukový neno pohonný systém. Jedna platforma se tak dá snadno transformovat pro využití u široké škály vozidel, od městských hatchbacků, přes kompaktní SUV až po podobně bláznivé koncepty plážových bugin.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?