Pokud patříte k milovníkům přírody a dobrodružství, kteří se svým offroadem čas od času sjedou z asfaltových silnic a vydají se blátivými stezkami poznávat nová místa, pak už jste nejspíš někdy narazili na brod. Překonávat s autem vodní tok může být sranda, současně se ale jedná o kratochvíli, během které je potřeba pamatovat na několik důležitých bodů. Jaké to jsou?
Jak správně s automobilem překonávat brody a jiné vodní překážky nám ukáže Jessi Combs, která si k tomu vzala jedno z nejvhodnějších vozidel na trhu: nový Mercedes-Benz třídy G. Jeho poslední generace sice nabrala na komfortu a luxusu, přesto si automobilka dala záležet na tom, aby se stále jednalo o jeden z nejschopnějších offroadů na trhu.
Jessi Combs, kterou sama automobilka popisuje v komentáři pod videem jako „nejrychlejší ženu na čtyřech kolech," má s automobily bohaté zkušenosti a nejedná se ani o její první jízdu v nové třídě G. V minulosti už se totiž podílela na několika videích z produkce automobilky Mercedes-Benz, které na jednu stranu prezentují schopnosti nové třídy G v terénu, ale současně poskytují rady i pro majitele jiných schopných offroadů.
Jak ale překonávat brody? Podle Jessi je potřeba držet se tří jednoduchých bodů. Tím prvním by měla být znalost maximální brodivosti automobilu, v případě nového Gčka 70 centimetrů, a kontrola hloubky samotného brodu. K tomu poslouží například klacek. Samozřejmě se můžete spolehnout pouze na svůj odhad, to by však mohlo být zrádné.
Pokud jste připraveni na brodění, je potřeba najet do vody pomalu a plynule. Maximální rychlost automobilu by se měla pohybovat nanejvýš okolo 10 km/h a jízda brodem by měla být maximálně plynulá. Pamatujte si však, že byste za žádnou cenu neměli zastavit.
Posledním bodem je výjezd na břeh, během kterého je potřeba pamatovat na to, že vaše brzdy jsou mokré a tím pádem i méně účinné. Během následující jízdy na ně proto několikrát lehce šlápněte, aby se jejich funkce rychle plně obnovila.
Jak je vidět, brodění může být i legrace, vždy je však důležité dobře znát svůj vůz a jeho možnosti. V případě Mercedesu třídy G se však evidentně jednalo o brnkačku. Navzdory nové generaci si totiž stále udržel klíčové prvky své DNA. Vzhledem k jeho luxusnosti a ceně jsme si však téměř jistí, že většina jeho majitelů mu podobnou srandu nejspíš nedopřeje.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?