NEVS, neboli New Electric Vehicle Sweden se dostal ke zbytkům po Saabu v roce 2014 a dokonce na krátkou dobu restartoval ve Švédsku výrobu původní spalovací 9-3. Tehdy ještě pod jménem Saab, o to však v následujících letech přišel, když majitel názvu, švédská zbrojovka Saab neprodloužila NEVS licenční smlouvu z důvodu finanční nestability. Stejně tak firma přišla o právo používat logo, které Saab sdílel se Scanií.
Ani to však Číňany nezastavilo, výrobní linku na 9-3 druhé generace přesunuli do Číny, a začali pracovat na elektrifikaci tehdy už poněkud zastaralého modelu. Zprávy z následujících let byly alespoň trochu pozitivní, firmě se totiž podařilo získat zakázky na dodávky tisícovek elektrických vozidel pro státní správu.
Po dlouhých letech, kdy o NEVS nebylo moc slyšet, se před pár dny konečně podařilo dodat prvních pár kusů elektrické 9-3 blíže nespecifikované vládní organizaci v Tianjinu. Během následujících týdnů se první várka 500 vozů dostane i k několika autopůjčovnám. V březnu 2019 pak NEVS začne s prodejem 9-3EV také privátním zákazníkům.
Pro NEVS však léta ztracená vývojem mohou znamenat značný problém. Jediný produkční model automobilky, NEVS 9-3EV, je z dnešního pohledu neskutečně zastaralý. Obzvláště na čínské poměry, kde se během posledních pár let vynořily desítky startupů jako NIO, Xiaopeng nebo SF Motors, které na trh velmi rychle dostaly moderní a zároveň levné elektromobily. Stejně tak tradiční výrobci příliš nezaspali a vpodstatě každá čínská automobilka už má na trhu minimálně jeden elektrický vůz, mnohé dokonce založily nové pod značky jen pro elektromobily.
Při srovnání současné nabídky na čínském trhu tak NEVS 9-3EV nevypadá moc lákavě. Jde ostatně o vůz, který se začal vyrábět už v roce 2002. Zatímco linky exteriéru mohou ještě některé konzervativnější klienty zaujmout, interiér nemá co nabídnout. A to ani přes násilné vměstnání dvou lacině působících displejů na palubní desku. Produkční verze navíc působí o mnoho zastaraleji než koncept 9-3EV představený v roce 2017, který s kompletně předělaným předkem vypadal o poznání moderněji. Čínský trh se vyvíjí světelnou rychlostí a tak zatímco ještě před šesti lety se daly koupit vozy vyráběné od 80. let, současní čínští klienti si velmi potrpí na moderní technologie a vzhled interiéru.
O použité technice toho není moc známo, 2.2 tuny vážící produkční verze ale dostala 130 kW elektrický motor. Dojezd byl v roce 2017 udáván dle tehdejšího cyklu jako 301 km. Cena za NEVS 9-3EV má být po započtení všech vládních dotací kolem 560 tisíc kč, což je velmi blízko nejprodávanějším čínským elektromobilům, SUV BYD Yuan EV a JAC iEV.