Značka, založená v roce 1958 se od počátků věnovala pouze produkci honosných limuzín určených jen pro členy vlády. S tím si automobilka, vlastněná čínským státním kolosem FAW, vystačila až donedávna. Teprve v novém tisíciletí dostala Rudá vlajka povolení prodávat své vozy i soukromým klientům, což umožnilo rozšířit portfolio i o další modely. Kromě základních sedanů, založených na postarších platformách od Toyoty a Mazdy, se na autosalonech začaly objevovat také koncepty SUV.
Před pár dny tedy konečně začalo výroba dlouho očekávaného prvního SUV jediné čínské luxusní značky. Hongqi E-HS3 je menším z chystané dvojice SUV, které se mají začít prodávat příští rok. Narozdíl od většího HS7 se menší vlajka dostane na trh zřejmě pouze v elektrické verzi, ačkoliv se původně počítalo i s výrobou spalovací varianty pod jménem Hongqi HS5.
Kompaktní E-HS3 se designem jasně hlásí k rodokmenu Rudé vlajky, rozměrná přední maska, poněkud zbytečná na elektrickém voze, má připomínat čínský vějíř a je poznávacím znamením většiny vlajek už od roku 1958. Stejně tak nemůže chybět poněkud bizarní rudý plastový díl na kapotě, odkazující na rudou zástavu komunistické strany. Komunistické téma vozu podtrhuje nápis Hongqi na zádi, vyvedený v rukopisu samotného Mao Ce-tunga. I přes tyto anachronismy je ale E-HS3 typické moderní čínské SUV. V minimalisticky vyvedeném interiéru se řidič setká hned se třemi rozměrnými displeji.
Základní verzi E-HS3 pohání jeden elektrický motor s výkonem 114 kW, který dokáže 1860 kg těžké vozidlo dostat z nuly na sto za asi 6 sekund. O velikosti baterie se FAW nezmiňuje, dojezd ale má být kolem 350 km. Do prodeje by se měla dostat také dražší verze se dvěma elektrickými motory, o kombinovaném výkonu 228 kW, o této verzi však zatím není známo více informací.
S novými SUV si značka, dlouho bojující se slabými prodeji, slibuje značný nárust registrací. V Číně jsou SUV už dlouho žhavým zbožím a Hongqi bylo snad poslední větší značkou, která na trhu žádné neměla. Vzhledem k mohutné podpoře elektrických vozidel také dává smysl uvedení elektrické varianty, Čína už delší dobu tvoří zdaleka největší market pro elektrická vozidla na světě.