Mnozí z nás už měli pocit, že se tohoto momentu nikdy nedočkáme. Přesto se chvíle, kdy Tesla Model 3 vstoupí do prodeje i na evropském trhu, nezadržitelně blíží. Automobilka již podstoupila testy podle nového testovacího procesu WLTP a na světlo už se dostaly i ceny. Ty sice nejsou nikterak nízké, přesto by mohly Tesle stačit k tomu, aby se porvala o přízeň zájemců o vozy prémiových evropských značek.
Kalifornská automobilka dnes spustila možnost předobjednávek vozů Tesla pro evropské zákazníky. Ti si budou moci, podobně jako v USA, nejprve vybrat pouze z modelů s vyšším dojezdem a s pohonem všech kol nebo ve variantě Performance. Model se středním dojezdem nebo pohonem pouze zadních kol dorazí na trh zřejmě až později.
Potencionální zájemci z Evropy si tak už nyní mohou prostřednictvím konfigurátoru začít skládat elektromobil svých snů. Sluší se však připomenout, že do lidových cen má zatím Tesla Model 3 daleko. Jak upozornil web The Drive, ceny modelu s s pohonem všech kol a performance se pohybují od 53 500 euro do 59 100 euro. Tedy cca okolo 1 380 000 Kč až po 1 530 000 Kč. To se však bavíme pouze o variantě s pohonem všech kol. Model Performance by se mohl vyšplhat až na 70 100 euro, což je cca 1 810 000 Kč.
Spolu s těmito novinkami se objevily i výsledky elektromobilu Model 3 z testovací procedury WLTP, na základě jejíchž výsledků se Tesla Model 3 stane elektromobilem s nejdelším dojezdem na evropském trhu. Varianta s delším dojezdem a pohonem všech kol nabídne podle WLTP až 544 kilometrů na jedno nabití. Model s delším dojezdem v provedení Performance nabídne 530 kilometrů na jedno nabití.
Příchod Modelu 3 na evropský trh si Tesla jistě dobře naplánovala zejména s ohledem na situaci na americkém trhu. Zájem Američanů o Model 3 je sice stále vysoký, v příštím roce by však mělo přestat platit státní daňové zvýhodnění na její pořízení a tak Tesla očekává úpadek zájmu. Pokud by se Tesle podařilo tyto procesy zkoordinovat, neznamenal by pro ni pokles poptávky na domácím trhu nikterak vážnou situaci.
Nabízí se však také možnost, že zájem na americkém trhu neopadne a Tesla tak bude pod obrovským náporem zájemců ze dvou kontinentů. Přitom již na minulé schůzi vedení padly otázky, zda dokáže závod Tesly ve Fremontu uspokojit poptávku zákazníků, zvlášť pokud chce automobilka brzy expandovat do Evropy.
Výrobní závod ve Fremontu je přitom konstruován k produkci maximálně okolo 7 000 vozidel týdně. Musk už ale dříve zmínil, že by mělo být možné zvýšit kapacitu až na 10 000 vozidel týdně - kvůli tomu však bude nutné dočasně zpomalit nebo zcela odstavit hlavní výrobní linku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?