Největší náklaďáky světa? Monstra s nosností stovek tun na silnicích rozhodně nepotkáte

Antonín Marek / AutoRoad.cz, 5. října 2018, 15:00 Google+

Pokud člověk na křižovatce zastaví vedle náklaďáku, obvykle na něj dopadne pocit stísněnosti a zranitelnosti. Ostatně není se ani čemu divit, když z okénka vidíte jen obrovskou pneumatiku a slyšíte zvuk hřmotného motoru, který dokáže rozpohybovat kolos s nosností několika desítek tun. Po světě ale jezdí i mnohem větší monstra, vedle kterých vypadají i ti největší zástupci "silničních" náklaďáků jako angličáky.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Belaz 75710

Belaz 75710 | foto: wheelsage.org

Sdílejte článek

Poptávka po těchto strojích se navíc v nedávné minulosti začala zvyšovat, neboť velkým společnostem se spíš vyplatí pořídit jedno takové obrovské monstrum, než provozovat celou flotilu menších náklaďáků. Díky obrovské nosnosti navíc tyto stroje nacházejí stále širší možnosti uplatnění.

Zajímavostí ale je, že tyto stroje už dávno nejsou jednoduchými monstry, které dokáží ohromit jen velikostí a nosností. Uvnitř se často ukrývají moderní technologie, díky kterým si tyto stroje poradí i s náročným terénem a náklad dokáží doručit prakticky za kteréhokoliv počasí. A jaké jsou ty největší? Seznam skutečných gigantů sestavili odborníci z webu Mining-Technology.com

5. Belaz 75601

Belaz 75601 je nejnovějším modelem postaveným na šasi s označením 7560. Později se ještě objevily modely modely 75602 a 75603, které však nabízejí pouze jiné motory s odlišnými výkony - ostatní parametry zůstávají shodné. Stroj s kapacitou 396 tun byl zkonstruován k přepravě uvolněného kamení a zeminy v hlubokých povrchových dolech a to za různých klimatických podmínek.

Belaz 75601 měří 14.9 metrů na délku, 9.25 metrů na šířku a 7.22 metrů na výšku. Maximální povolená hmotnost stroje je úchvatných 672.4 tuny. O pohon náklaďáku se stará dieselový motor V20 spojený s elektromechanickou převodovkou, který disponuje výkonem 3 750 koní. Maximální rychlost dosahuje až 64 km/h.

4. Liebherr T 282C / T284

Liebherr T282C a Liebherr T 284 s nosností až 400 tun jsou náklaďáky "nejvyšší třídy," které navrhla a vyrábí společnost Liebherr. Jejich umístění na čtvrtém místě však není úplně správné, neboť společně s modely Caterpillar 797F a Terex MT 6300AC sdílí stejnou nosnost a tak by se správně měly dělit o místo druhé.

Model T282C je nástupcem řady důlních náklaďáků T 282 B, jejichž nosnost dosahovala 360 tun. Liebherr T284, nejnovější model této společnosti, pak sdílí s modelem T 282C velkou část techniky.

Na délku stroje měří 15.69 metru, na šířku 9. 68 metru a na výšku 7.42 metru. Oba stroje mají i shodnou maximální provozní váhu 661 tun. O pohon se opět stará dvacetiválcový dieselový motor, který nabídne výkon 3 750 koní. O roztáčení kol se ovšem nestará motor, ale speciální elektrický pohonný systém využívající speciální Liebherr Bipolární tranzistor s izolovaným hradlem (IGBT). Maximální rychlost stroje je 64 km/h.

3. Terex MT 6300AC

Těžký důlní náklaďák Terex MT 6300 AC byl představen americkou společností Terex již v roce 2008, ovšem od roku 2010 se na trhu pohybuje pod označením Bucyrus MT6300 AC, neboť Bucyrus v tomtéž roce koupuil divizi Terexu zaměřenou na výrobu důlního vybavení. V roce 2011 však Bucyrus skoupil Caterpillar a od té doby je původně Terex MT 6300AC v jeho nabídce.

Kapacita stroje je opět 400 tun, maximální provozní váha však dosahuje 660 tun. Stroj měří na délku 14.63 metru a na výšku 7.92 metru. Kdesi pod kapotou je ukryt naftový motor opět s dvacítkou válců, který však neroztáčí kola, ale elektrický alternátor. Ten poté posílá elektrickou energii do elektromotoru umístěného na zadní nápravě, který poskytuje maximální výkon 3 750 koní. Maximální rychlost je opět 64 km/h.

2. Caterpillar 797F

Caterpillar 797F je posledním modelem z nákladních vozidel třídy 797, které navrhuje a vyrábí Caterpillar již od roku 1998. Tato generace byla do provozu uvedena v roce 2009 a v současnosti je považována za druhý největší nákladní vůz světa.

První generace, model 797, se mohl pochlubit nosností 360 tun. Druhá generace, model 797B, již uvezl 380 tun. Caterpillar 797F však dokáže uvést až 400 tun a jeho maximální provozní hmotnost je 687.5 tuny. Pozoruhodné jsou ale i další parametry, jako délka 14.8 metru, výška 6.52 metru nebo šířka 9.75 metru.

Kola pro toto monstrum dodávají společnosti Michalin - pneumatiky XDR, nebo Bridgestone - VRDP. O pohon se stará dvacetiválcový turbo-diesel Cat C175 o výkonu 4 000 koní, který posílá výkon na kola přes převodovku s hydrodynamický měničem momentu. Maximální rychlost dosahuje 68 km/h.

1. Belaz 75710

Největší a bezpochyby i nejznámější z těžkých náklaďáků, který na své korbě uveze až 496 tun nákladu. Extrémní náklaďák postavila běloruská společnost Belaz na zakázku ruské těžařské společnosti. Stroj byl poprvé představen v říjnu 2013 a zahájení prodeje bylo naplánováno na rok 2014.

Náklaďák měří 20.6 metru na délku, 8.16 metrů na výšku a do šířky byste mu naměřili 9.87 metru. Bez nákladu váží tohle monstrum 360 tun. O pohon se stará dvojice šestnáctiválcových turbo-dieselových motorů, každý o výkonu 2300 koní. Ty posílají výkon skrze elektromechanickou převodovku na osm velkých kol, které Michelin obul do bezdušových pneumatik. Maximální rychlost dosahuje 64 km/h.

Vytisknout

Diskuze: Největší náklaďáky světa? Monstra s nosností stovek tun na silnicích rozhodně nepotkáte

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Gumbalkan

Gumbalkan: Skoropodzimní expedice: dobrá zpráva pro všechny, kteří se nestihli přihlásit na léto

IONITY spolupracuje s OMV a otevřela na dálnici D1 další dvě rychlodobíjecí stanice

Zájem Čechů o elektrická auta. Jak dopadá srovnání s Evropou?

Volkswagen ID.4

TEST: Rozstřel – Je lepší Volkswagen ID.4 nebo Škoda Enyaq? Známe odpověď!

Hackeři

Žaloba vydavatelství INCORP na programátora Borise Vala

Lexus LC 500 Convertible je světovým ženským autem roku 2021

Výzkum mezi řidičkami. Každá čtvrtá by si dala jedničku. Co ještě prozradil?

Toyota Camry

5 rad, jak jezdit hybridem co nejúsporněji

Škoda Auto zahájila sériovou výrobu nového modelu Scala v Mladé Boleslavi

Škoda v Česku zastavila výrobu na dva týdny. Jede jediná jedna linka

top gear

Uhodnete, jaké je podle Jeremyho Clarksona letošní auto roku?

Ford Transit Nugget

Jedné podmínky se nájemci obytných vozů obávají, ale zbytečně

Ilustrační foto

Odstaví nedostatek AdBlue moderní diesely?

Mercedes Benz Marco Polo

Test: Spaní na autě, vyzkoušeli jsme pro vás obě řešení

Peugeot e-Traveller

Test: Peugeot e-Traveller, hotelový dostavník

Ilustrační foto

Prodej aut v EU drasticky klesl. Mercedes propadl nejvíc. Škoda hned za ním

Elon Musk (Wikimedia/Nasa/Public Domain)

Šéf Tesly Musk promluvil k vrcholným manažerům Volkswagenu

Ford představuje novou generaci úspěšného modelu Focus

Ford ukázal nový Focus. Pro dynamiku musíte jít do ST, prioritou luxus a ohled na planetu

reklama

Doporučujeme

Lada Niva, speciál upravený pro Rally Paříž - Dakar

Závodní Niva z Dakaru měla vydělat balík. Zájem o ni skutečně šokoval...

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Test: Spaní na autě, vyzkoušeli jsme pro vás obě řešení

  2. Jedné podmínky se nájemci obytných vozů obávají, ale zbytečně

  3. Prodej aut v EU drasticky klesl. Mercedes propadl nejvíc. Škoda hned za ním

  4. Test: Peugeot e-Traveller, hotelový dostavník

  5. Šéf Tesly Musk promluvil k vrcholným manažerům Volkswagenu

  6. Uhodnete, jaké je podle Jeremyho Clarksona letošní auto roku?

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud