Pokud chce člověk cestovat s maximálním komfortem, pravděpodobně se uchýlí ke koupi karavanu či obytného vozu. Schopnější kutilové jsou pak schopni si postavit obytný vůz z kdejaké užitkové dodávky, aniž by je to zruinovalo. Jeden britský nadšenec se však vydal zcela novým směrem. Místo obytného auta si totiž postavil pojízdnou chatu. A teď s ní láme rekordy.
Mít vlastní chatku je docela příjemná záležitost. Člověk se tak může po náročném pracovním týdnu sbalit, zavřít dveře bytu a vyrazit si odpočinout na pár dnů do přírodu, kde mu je dobře a nic ho neruší. Většině lidí by to nejspíš stačilo, jednomu Britovi na té myšlence ale stále něco chybělo: rychlost.
Už tradiční obytné automobily nejsou žádnými lamači rekordů, ovšem při jejich stavbě byl dbán alespoň ohled na aerodynamiku a tak není problém s nimi dosáhnout dálničních rekordů. Pojízdná chatka, kterou si postavil čtyřiapadesátiletý Kevin Nicks, má ale aerodynamiku padající lednice a většina z nás by nejspíš byla šťastná, že vůbec jede.
Tenhle kutil z britského městečka Chipping Norton v Oxfordshire se ale nehodlal smířit s žádným nudným popojížděním. Se svou pojízdnou chatkou, kterou postavil na základu lehce nabouraného Volkswagenu Passat, který se srazil s vysokou, už totiž stanovil několik rychlostních rekordů.
Jeho dosavadní nejrychlejší jízda dosahovala rychlosti přes 80 mil v hodině, tedy téměř 130 km/h. Tou dobou byl ale pod kapotou ukryt standardní šestiválec od Volkswagenu, který ale Kevin nedávno vyměnil za dvakrát přeplňovaný motor z Audi RS4, který poskytuje výkon 450 koní.
Nový motor pak téhle splašené stodole konečně dodal dostatek dynamiky, díky které mohla překonat magickou hranici 100 mil v hodině - její naměřená rychlost byla 101.5 mph, tedy cca 163.3 km/h.
Slávu celého rekordu může nepatrně srážet snad jen jediná drobnost: tahle pojízdná kůlna, která může legálně na silnice, je totiž nejspíš jediná svého druhu. Rekordy tak stanovuje v prostředí, kde má nulovou konkurenci.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.