Povinná výbava není jen lékárnička. Víte, co vše musíte v autě ze zákona mít?

mao / AutoRoad.cz, 23. července 2018, 11:12 Aktualizováno 23.7.2018, 12:48 Google+

Zákon vztahující se k povinné výbavě automobilů se v Česku mění rychleji než počasí. Během několika posledních let jsme se tak dočkali několika novinek, které měly za cíl zvýšit bezpečnost a připravenost řidičů. V některých ohledech navíc zákony reagovaly i na vývoj technologií a některým řidičům od povinné výbavy ulehčily. V jiných ohledech však stále zůstávají pozadu. Co bychom tedy v autě měli vozit a co můžeme před další jízdou nechat v garáži? A nevyplatí se vozit raději i něco navíc?

Počet komentářů:  2 komentáře (Poslední 24.07. 13:39) Napište svůj názor
Povinná výbava automobilu se v každém státě liší

Povinná výbava automobilu se v každém státě liší | foto: ÚAMK

Sdílejte článek

Říkávalo se, že pokud při dopravní kontrole naštvete policistu, spolehlivě si vás vychutná na povinné výbavě. Komplexní souhrn vybavení a náhradních dílů určený k rychlým opravám nebo poskytnutí první pomoci se v posledních letech několikrát změnil a pokuta za neúplnou či nesprávnou povinnou výbavu může dosáhnout až 2 000 korun. Co je tedy potřeba v autě mít?

img-responsive

Otázka na povinnou výbavu je noční můrou mnoha řidičů | foto: Hyundai Motor Czech

Pokud si rádi pročítáte v zákonech, pak kompletní seznam i s přesnou terminologií a všemi výjimkami a dodatky naleznete ve Vyhlášce č. 341/2014 Sb., což je Vyhláška o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. K dohledání je například na weby Zákony pro lidi.cz, kde je i její aktuální znění k 1.01.2018.

Podle toho musí být v každém vozidla kategorie M či N následující:

Náhradní žárovky

 • Jedna od každého druhu a nářadí nutné k jejich výměně

Náhradní pojistky

 • „Po jedné od každého užitého druhu, pokud jsou v elektrické instalaci používány"

Příruční zvedák

 • „O nosnosti rovnající se alespoň největší technicky přípustné hmotnosti na nápravu nejvíce zatížené nápravy"

Klíč na matice nebo šrouby kol vozidla

 • Pokud je váš vůz vybaven bezpečnostními maticemi proti odcizení kol, rozhodně nenechávejte potřebnou redukci doma či v garáži.

Rezervní kolo

 • „V případě, kdy je na vozidle použito více rozměrů kol, musí být náhradní kolo použitelné pro všechny tyto rozměry nebo musí být vozidlo vybaveno náhradními koly pro všechny rozměry."

Výstražný trojúhelník

 • „Pro vyznačení nouzového stání vozidla na pozemní komunikaci musí být motorová vozidla vybavena přenosným výstražným trojúhelníkem schváleným podle předpisu EHK č. 27"

Reflexní vesta

 • „Oděvní doplněk s označením z reflexního materiálu podle příslušné právní normy." Vestu by měl mít člověk vždy při ruce a oblékat by ji měl vždy, kdy vystupuje z automobilu při snížené viditelnosti

Lékárnička

 • „Každé motorové vozidlo, kromě mopedu a motokola, jednonápravového traktoru s přívěsem a motorového vozíku, musí být vybaveno příslušným druhem lékárničky pro poskytnutí první pomoci."

K seznamu povinné výbavy se však váže i několik výjimek a kontroverzí, na které upozorňuje celá řada odborníků. Začněme ale výjimkami, které vám mohou ušetřit v kufru pořádný kus místa a také pár kilogramů.

Bez rezervy, heveru a klíče

Podle vyhlášky můžete nechat doma rezervu, klíč i zvedák v tom případě, kdy je váš automobil vybaven na všech kolech „pneumatikami zvláštní konstrukce umožňující nouzové dojetí po defektu s indikací defektu v kterékoliv z pneumatik nebo u vozidel kategorií M a N s indikací defektu v kterékoliv z pneumatik, která jsou vybavena prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky umožňující nouzové dojetí."

Zjednodušeně řečeno to znamená, že stačí mít automobil vybavený pneumatikami typu RunFlat, případně musí být váš automobil schválen pro opravu defektu pomocí lepící sady a to jak ve spreji, nebo pomocí lepící sady s kompresorem. Nezapomínejte však, že těmito způsoby nedokážete zacelit například proraženou bočnici, která vás odkáže k čekání na asistenční či odtahovou službu.

Na motorce

Povinnost vozit sebou povinnou výbav se vztahuje i na řidiče motocyklů, ačkoliv v podstatně osekanější verzi. I tak s sebou ale řidiči musí mít speciální lékárničku, náhradní pojistku a reflexní vestu.

Povinné avšak zbytečné

Jak jsme výše upozorňovali, k některých prvkům povinné výbavy se v posledních letech vztahuje i jistá kontroverze. S rychlou modernizací aut, vývojem nových technologií a lidskou pohodlností totiž většina lidí raději zajede do servisu, než aby se zaobírala hledáním návodu, jak vyndat starou žárovku, případně hledáním pojistkové skříně.

img-responsive

Ilustrační foto | foto: Škoda Auto

V posledních letech se navíc objevují i nové technologie světlometů, u kterých člověk nemá šanci si cokoliv sám opravit či vyměnit. Podle zákonů přesto musí mít náhradní sadu žárovek, jinak by se vystavoval riziku pokuty.

Jiný kraj, jiný mrav

Nezapomínejte také, že povinná výbava se může měnit s každým překročením hranice. V některých zemích je tak zapotřebí mít například hasičský přístroj, jinde se neobejdete bez dvou trojúhelníků a řidiči s čočkami nebo dioptrickými brýlemi si budou muset vzít do Španělska náhradní.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Povinná výbava není jen lékárnička. Víte, co vše musíte v autě ze zákona mít?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 24.07.2018 13:39 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Skici vozu Škoda Vision iV

Škoda chystá i dostupný malý elektromobil, na jeho vývoji už se pracuje

Top Gear srovnal hybridní Hondu NSX s tradičními ostrými německými sedany

VIDEO: Hybridní japonský sporťák vs. ostré německé sedany? Top Gear uspořádal souboj generací

Areál BMW v Mnichově

Chcete navštívit BMW Museum zdarma? Víme, na kdy si výlet naplánovat

Bugatti La Voiture Noire

Bugatti La Voiture Noire zatím nemá motor ani interiér, dokončeno bude až za 2.5 roku

V březnu 2015 odstartovala současná, třetí generace, která nyní dosáhla mety 500 000 vyrobených vozů. Celkem dosud vzniklo více než 1,25 milionu vozů Škoda Superb všech generací

Škoda již vyrobila 500 000 nových Superbů, tradice modelu sahá až do roku 1934

Porsche Cayenne Coupe

Porsche Cayenne Coupe: Stylové, výkonné a technologiemi nabité SUV

reklama
reklama

Doporučujeme

Zakladatel Toyota Motor Corporation Kiičiro Toyoda byl uveden do automobilové síně slávy

Od tkalcovských stavů k největší automobilce světa? Zakladatel Toyoty byl…

Čtěte dále

Nejčtenější články

 1. Luxus v ruském stylu? Takhle vypadá vojenský speciál přestavěný na luxusní SUV

 2. Legální podvod? Takto se automobilky snaží využít mezery v zákonech ve svůj prospěch

 3. Volkswagen potichu odhalil nové logo, téměř nikdo si ho ale nevšiml

 4. Nejdražší auto světa byla jen replika? Úchvatné Bugatti usvědčilo video z konce výstavy

 5. Nejvhodnější nové vozy v jednotlivých segmentech vybrala hvězda Top Gear

 6. Nová Škoda Octavia dorazí ještě letos, oslaví tak 60. výročí modelu

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud