České silnice jsou v naprosto příšerném stavu, čehož už si všímá i svět. V nedávném srovnání kvality silnic celkem 137 zemí světa skončila Česká republika až na nelichotivém 75. místě. Kvalitnější silnice tak nalezneme dokonce i v Namibii, Rwandě nebo Ázerbájdžánu. Dobrou zprávou však je, že se stav českých silnic pomalu zlepšuje, čemuž můžeme pomoci všichni.
O tristním stavu českých silnic se toho v posledních letech napsalo a napovídalo skutečně mnoho, ovšem jak se říká „skutek utek." Situace zašla tak daleko, že už se vlastně ani silničářům nedivíme, že nevědí kde začít. Snad každý motorista by jen v blízkém okolí svého bydliště dokázal vyjmenovat desítku míst, která by potřebovala opravit.
A právě na to spoléhá hned několik internetových projektů, které se snaží dostat motoristy do hry. Není totiž v silách silničářů, aby dokázali monitorovat všechny poškozené silnice jen vlastními silami. Z toho důvodu vznikl před lety projekt s názvem vymoly.cz, které provozuje ministerstvo dopravy prostřednictvím oddělené BESIP za přispění pojišťovny Generali.
Web funguje na velice jednoduchém principu, stačí se zaregistrovat, vyfotit výmol / poškozenou silnici / nebezpečný úsek, uvést lokalitu a odeslat buď prostřednictvím webových stránek, nebo mobilní aplikace. Příspěvek se zaregistruje do celkové databáze, ke které mají přístup i silničáři. Ti by pak měli k nejhorším případům co nejrychleji vyrazit a situaci napravit.
Ačkoliv už web působí nějaký ten rok, informovanost o jeho existenci není taková, jakou bychom očekávali. Současně nám jeho uspořádání přijde poněkud chaotické. Jakkoliv chápeme a doceňujeme možnost sledovat a upravovat stav již jednou přidaného výmolu, mapa jako taková se stává poměrně chaotickou. Pokud však chcete udělat něco pro bezpečnost i komfort cestování ve vašem okolí, rozhodně zvažte možnost stát se jedním z "výmolářů."
Další zajímavou možnost jak se podílet na stavu silnic spustil v druhé polovině minulého roku Středočeský kraj. Web s úsměvným názvem "Musimetoopravit.cz" je v podstatě jakousi konkurencí projektu Výmoly.cz, avšak pouze s omezením na silnice středočeského kraje.
Podle údajů hejtmanství středočeského kraje je v havarijním stavu více než 1/4 středočeských silnic 2. třídy, což je samozřejmě alarmující. Podobně jako u projektu Výmoly.cz je hlavním smyslem upozornit na závady na silnicích středočeského kraje. Princip je podobně jednoduchý a funguje dokonce i bez registrace. Přes web stačí označit místo, doplnit popis, vyplnit mail pro informování o stavu vašeho hlášení a ještě lze přidat fotku.
Vzhledem k omezenému poli působnosti pouze na středočeský kraj je web podstatně přehlednější. Zda tomu napomáhá jen věk projektu nebo rychlejší promazávání vyřešených problémů netušíme, ovšem nenalezli jsme zde vyřešené problémy starší jak z května tohoto roku - projekt je přitom v provozu zhruba od září roku minulého. Za pochvalu také stojí poměrně rychlé a konkrétní reakce.
Pokud jste tedy ze středočeského kraje a rádi byste cestovali pohodlněji a bez nekonečných obav z proražených pneumatik či předčasně opotřebených komponentů podvozku, rozhodně vám můžeme službu Musimetoopravit.cz doporučit. Pro ostatní kraje by se pak mohlo jednat o zajímavou inspiraci. Do té doby lze však využít portál a mobilní aplikaci Výmoly.cz, která také jistě dobře poslouží.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.