Silnice připomínající tankodrom? K nápravě můžeme snadno přispět všichni

-mao / AutoRoad.cz, 18. června 2018, 14:54 Google+

České silnice jsou v naprosto příšerném stavu, čehož už si všímá i svět. V nedávném srovnání kvality silnic celkem 137 zemí světa skončila Česká republika až na nelichotivém 75. místě. Kvalitnější silnice tak nalezneme dokonce i v Namibii, Rwandě nebo Ázerbájdžánu. Dobrou zprávou však je, že se stav českých silnic pomalu zlepšuje, čemuž můžeme pomoci všichni.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: pixabay.com

Sdílejte článek

O tristním stavu českých silnic se toho v posledních letech napsalo a napovídalo skutečně mnoho, ovšem jak se říká „skutek utek." Situace zašla tak daleko, že už se vlastně ani silničářům nedivíme, že nevědí kde začít. Snad každý motorista by jen v blízkém okolí svého bydliště dokázal vyjmenovat desítku míst, která by potřebovala opravit.

A právě na to spoléhá hned několik internetových projektů, které se snaží dostat motoristy do hry. Není totiž v silách silničářů, aby dokázali monitorovat všechny poškozené silnice jen vlastními silami. Z toho důvodu vznikl před lety projekt s názvem vymoly.cz, které provozuje ministerstvo dopravy prostřednictvím oddělené BESIP za přispění pojišťovny Generali.

Web funguje na velice jednoduchém principu, stačí se zaregistrovat, vyfotit výmol / poškozenou silnici / nebezpečný úsek, uvést lokalitu a odeslat buď prostřednictvím webových stránek, nebo mobilní aplikace. Příspěvek se zaregistruje do celkové databáze, ke které mají přístup i silničáři. Ti by pak měli k nejhorším případům co nejrychleji vyrazit a situaci napravit.

Ačkoliv už web působí nějaký ten rok, informovanost o jeho existenci není taková, jakou bychom očekávali. Současně nám jeho uspořádání přijde poněkud chaotické. Jakkoliv chápeme a doceňujeme možnost sledovat a upravovat stav již jednou přidaného výmolu, mapa jako taková se stává poměrně chaotickou. Pokud však chcete udělat něco pro bezpečnost i komfort cestování ve vašem okolí, rozhodně zvažte možnost stát se jedním z "výmolářů."

img-responsive

Web Vymoly.cz | foto: vymoly.cz

Další zajímavou možnost jak se podílet na stavu silnic spustil v druhé polovině minulého roku Středočeský kraj. Web s úsměvným názvem "Musimetoopravit.cz" je v podstatě jakousi konkurencí projektu Výmoly.cz, avšak pouze s omezením na silnice středočeského kraje.

img-responsive

Web Musimetoopravit.cz | foto: Musimetoopravit.cz

Podle údajů hejtmanství středočeského kraje je v havarijním stavu více než 1/4 středočeských silnic 2. třídy, což je samozřejmě alarmující. Podobně jako u projektu Výmoly.cz je hlavním smyslem upozornit na závady na silnicích středočeského kraje. Princip je podobně jednoduchý a funguje dokonce i bez registrace. Přes web stačí označit místo, doplnit popis, vyplnit mail pro informování o stavu vašeho hlášení a ještě lze přidat fotku.

Vzhledem k omezenému poli působnosti pouze na středočeský kraj je web podstatně přehlednější. Zda tomu napomáhá jen věk projektu nebo rychlejší promazávání vyřešených problémů netušíme, ovšem nenalezli jsme zde vyřešené problémy starší jak z května tohoto roku - projekt je přitom v provozu zhruba od září roku minulého. Za pochvalu také stojí poměrně rychlé a konkrétní reakce.

zdroj: youtube.com

Pokud jste tedy ze středočeského kraje a rádi byste cestovali pohodlněji a bez nekonečných obav z proražených pneumatik či předčasně opotřebených komponentů podvozku, rozhodně vám můžeme službu Musimetoopravit.cz doporučit. Pro ostatní kraje by se pak mohlo jednat o zajímavou inspiraci. Do té doby lze však využít portál a mobilní aplikaci Výmoly.cz, která také jistě dobře poslouží.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Silnice připomínající tankodrom? K nápravě můžeme snadno přispět všichni

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Starý Jeep Cherokee se během jízdy terénem rozpadl a pak opět složil

Zrezlý Jeep si zahrál na Transformers, během jízdy terénem se rozpadl a pak opět složil

Nové BMW 330e Sedan: Sportovnější a ještě úspornější než dříve

BMW představilo hybridní řadu 3. Výkon 252 koní, čistě na baterie ujede až 60 kilometrů

JAWA

Legendární Jawa znovu ožívá! Nádherné retro-novinky vznikají tisíce kilometrů od domova

Tesla a její Bioweapon Defense Mode

Ventilace se systémem „Ochrany před chemickými zbraněmi"? V Kalifornii nyní slaví úspěch

Nové Audi e-tron se poprvé představí české veřejnosti na e-Salonu v Letňanech

Česká premiéra Audi e-tron: luxusní SUV s elektrickým pohonem patří k hvězdám e-Salonu

Toyota Auris Touring Sports Freestyle

Elektromobily a hybridy v autobazarech. Jaký je reálný zájem českých motoristů?

reklama
reklama

Doporučujeme

ZIL-4102

Sovětská odpověď na luxusní Mercedesy? ZIL-4102 měl obří motory i karbonovou…

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Hašení hořících aut bez vody? V Norsku přišli s překvapivě elegantním řešením

  2. Proč ukazují tachometry jinou rychlost aneb jak rychle můžeme opravdu jet?

  3. Šíleně značená silnice posílá řidiče do protisměru, má k tomu však dobrý důvod

  4. Motor stíhačky na korbě náklaďáku? Sovětský veterán plní v ruské armádě řadu úkolů

  5. Tesla Model 3 v závodech deklasovala konkurenci, pak se ale stalo něco nepochopitelného

  6. Souboj o nejrychlejší SUV? Souboj čtyř titánů měl jednoznačného vítěze

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud